Zakrzepica żył głębokich i zatorowość płucna
Tytuł: Zakrzepica żył głębokich i zatorowość płucna Poradnik lekarza praktyka
Autor: Andrew Blann
Tłumaczenie: Wojciech Marczyński ,Krzysztof Czajkowski
Rok: 2011
Wydanie: 1
Oprawa: miękka foliowana
Stron: 132
ISBN: 978-83-929022-4-9
W medycynie klinicznej i praktyce lekarza rodzinnego częstym problemem są zakrzepica żylna i śmiertelna zatorowość płucna (ZP). Zakrzepica żylna (tj. żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, ŻChZZ) i ZP występują bardzo często po operacjach chirurgicznych, zwłaszcza ortopedycznych.
Śmiertelność z powodu ŻChZZ i ZP w Unii Europejskiej przekracza śmiertelność związaną z AIDS, rakiem piersi, rakiem prostaty i wypadkami drogowymi łącznie (House of Commons Health Committee, 2005).
Wiele jest czynników wysokiego ryzyka zakrzepicy żylnej, ale do najważniejszych można zaliczyć:: choroby nowotworowe, cukrzycę, palenie tytoniu i otyłość.
Najbardziej istotne klinicznie jest zapobieganie żylnej chorobie zakrzepowo-zatorowej. Polega ono na postępowaniu mechanicznym i farmakologicznym. Duże znaczenie w profilaktyce zakrzepicy ma wdrożenie ruchu biernego lub czynnego kończyn u chorych leżących.
Jeżeli zachodzi konieczność przeprowadzenia operacji - w przypadku współistniejących czynników ryzyka różnego stopnia - współczesna medycyna zaleca zastosowanie metod zapobiegania zakrzepicy polegających na doborze odpowiednich leków przeciwzakrzepowych, zgodnie z zasadami profilaktyki oraz charakterystyki produktu leczniczego.
Podręcznik, który trzymają Państwo w rękach, jest przyjaznym, zbiorczym źródłem informacji na temat szeroko pojętych aspektów żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, jej przyczyn, rozpoznawania i wdrożenia postępowania klinicznego