Tytuł: Zabiegi podstawowe i stany nagłe w ortopedii
Książka ta ma być pomocą dla studentów, personelu medycznego i lekarzy w zrozumieniu i wykonywaniu podstawowych zabiegów ortopedycznych. Jako studenci i młodzi lekarze często przed rozpoczęciem leczenia pacjentów zaglądaliśmy do podręczników. Na przykład przed zaopatrzeniem złamania nasady dalszej kości promieniowej otwieraliśmy podręcznik, aby powtórzyć anatomię, przypomnieć sobie parametry radiologiczne i wskazania do operacji. W podręczniku często zalecano „nastawienie zamknięte i unieruchomienie”, nie podając żadnych szczegółów technicznych, jak to wykonać. Szybko zdaliśmy sobie sprawę, że nie ma żadnej książki, która uczyłaby krok po kroku, jak prawidłowo nastawić i zaopatrzyć najczęstsze urazy. Techniki zakładania gipsu i szyny, podawania znieczulenia i metod repozycji przekazywane są przez nadzorujących nas starszych kolegów – lekarzy.
Zaczęliśmy sporządzać notatki z poszczególnych elementów częstych zabiegów, aby w miarę naszego zdobywania wiedzy stworzyć bazę informacji. „Zabiegi podstawowe i stany nagłe w ortopedii” to wynik tych właśnie notatek. Ta książka to przewodnik, jak krok po kroku wykonać najczęstsze procedury w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego. Przedstawiamy szczegółowo, jak leczyć pacjentów zarówno z ostrymi urazami w warunkach szpitalnego oddziału ratunkowego, jak i pacjentów z chorobami zwyrodnieniowymi w ambulatorium. Każdy zabieg jest opisany od początku do końca, z uwzględnieniem metod znieczulenia, ułożenia pacjenta, etapów zabiegu oraz unieruchomienia (jeśli jest to konieczne). Ponadto zamieściliśmy przydatne wskazówki i nasze zawodowe sekrety, których nauczyliśmy się w trakcie pracy z wieloma pacjentami.
Ponieważ podręcznik powstał na podstawie naszego doświadczenia zawodowego, zawiera zatem nasze sposoby leczenia. W wielu przypadkach istnieje wiele metod, które można z powodzeniem stosować. Staraliśmy się przedstawić różne alternatywne sposoby wykonania poszczególnych zabiegów, a czytelnik podejmie ostateczną decyzję o leczeniu pacjenta, opierając się na własnej ocenie klinicznej. Mamy nadzieję, że ten podręcznik będzie dla czytelników przydatnym przewodnikiem w leczeniu pacjentów.