Tytuł: Wspieranie sprawności językowej i komunikacyjnej seniorów w perspektywie logopedii gerontologicznej
XXI wiek to czas społecznych i technologicznych wyzwań stojących przed polskim społeczeństwem, które – w sensie demograficznym – bardzo się starzeje. Problem ten nie jest typowo polską specyfiką. Dotyczy także wielu innych krajów zachodnioeuropejskich i pozaeuropejskich.
Publikacja "Wspieranie sprawności językowej i komunikacyjnej seniorów w perspektywie logopedii gerontologicznej" poświęcona jest problematyce badań gerontologopedycznych, zogniskowanych na zagadnieniu sprawności językowej i komunikacyjnej seniorów. Starzejących się fizjologicznie lub też z niewielką deterioryzacją poznawczą.
Przedstawione w niej rozważania rozpoczyna wątek dedykowany nowym wyzwaniom, jakie stoją przed logopedią w XXI wieku, głównie w odniesieniu do tzw. krajów rozwijających się. Wydłużaniu długości życia biologicznego człowieka nie towarzyszą działania służące optymalizacji jego funkcjonowania w sferze prywatnej i publicznej, a tym samym wydłużaniu jego życia społecznego.
…
Aktywne używanie języka, nawiązywanie i podtrzymywanie komunikacji z otoczeniem oraz możliwość prowadzenia dialogów i polilogów wewnętrznych umożliwia jednostce – w każdym wieku – budowanie poczucia tożsamości, planowanie i realizowanie rutynowych i złożonych działań w środowisku społecznym.
Język jest fundamentem wielu procesów poznawczych oraz głównym narzędziem komunikowania o potrzebach, doświadczeniach, oczekiwaniach, uczuciach i postawach.
Ze Wprowadzenia prof. Agnieszki Ogonowskiej.