Tytuł: Urodynamika. To proste
Wiadomość, że wśród przypadków egzaminacyjnych jest również urodynamika przez lata paraliżowała skutecznie nawet dobrze wyszkolonych kandydatów. Jak wynika z moich obserwacji, znajomość zagadnień urodynamiki wśród urologów średniego i starszego pokolenia jest również ograniczona. Liczba zainteresowanych urodynamiką nie ogranicza się przecież do urologów. Są wśród nich neurolodzy, ginekolodzy, rehabilitanci, a także personel pielęgniarski i technicy medyczni, którzy współpracują przy wykonywaniu badań urodynamicznych. Dlaczego zatem urodynamika jest nadal tematem niepopularnym i trudnym? Wydaje mi się, że odpowiedź na to pytanie jest niezwykle prosta. Otóż, brakuje źródła wiedzy, które w czytelny sposób przedstawiałoby wiedzę urodynamiczną.
URODYNAMIKA. TO PROSTE to dobrze przemyślany przewodnik, który zakłada, że Czytelnik nie znając tematu, potrzebuje informacji pozwalających mu na skuteczne zgłębianie tajników badań urodynamicznych. W chwili zrozumienia istoty procesów fizjologicznych, dołączenie metodologii badania urodynamicznego, kilku prostych pojęć opisujących ten proces staje się nadzwyczaj łatwe. Akcentowanie prostoty, wewnętrznej logiki badań urodynamicznych ‒ oto zalety po mistrzowsku napisanej książki. URODYNAMIKA. TO PROSTE, zgodnie z obietnicą zawartą w tytule, odczarowuje misterium urodynamiki jako tajemnicy, otwiera przed Czytelnikiem piękno i prostotę jej wnętrza, co powoduje, że po zakończeniu lektury odczuwa się rodzaj ulgi związanej z niewymuszonym przekonaniem, że wreszcie Wiem o co w tym wszystkim chodzi!
Czytelniku, sięgnij po ten tytuł, zaprzyjaźnij się z nim na dłużej i spróbuj za jego pośrednictwem sam stać się ekspertem w urodynamice. Niezależnie od tego, czy uprawiasz zawód chirurga, czy konsultujesz chorych w przychodni – jedno jest pewne – po przeczytaniu książki URODYNAMIKA. TO PROSTE badanie urodynamiczne nie będzie już dla Ciebie tajemnicą!
Z Przedmowy do wydania polskiego
Spis treści
Przedmowa vii
Od autora viii
Przedmowa do wydania polskiego x
Podziękowania xi
1 Kliniczna ocena dolnych dróg moczowych 1
2 Budowa, funkcje oraz mechanizmy kontrolne
dolnego odcinka układu moczowego 7
3 Badania urodynamiczne 19
4 Cystometria ciśnieniowo-przepływowa 53
5 Zaburzenia fazy napełniania pęcherza
moczowego i nietrzymanie moczu 107
6 Zaburzenia mikcji i przeszkoda
podpęcherzowa w odpływie moczu 133
7 Zaburzenia czucia pęcherzowego 157
8 Pęcherz moczowy marski 167
9 Dysfunkcja neurogenna pęcherza moczowego 173
10 Urodynamika u dzieci 187
Dodatek 1 Schemat przeprowadzania badania
cystometrii ciśnieniowo-przepływowej 195
Dodatek 2 Prawidłowe wartości
w badaniu urodynamicznym 199
Dodatek 3 Przykładowe badania 201
Dodatek 4 Bibliografia 219
Skorowidz 223