Tytuł: Udrażnianie dróg oddechowych. Podstawy, urządzenia, techniki
Udrażnianie dróg oddechowych to istotny element praktyki medycznej zarówno przed-, jak i wewnątrzszpitalnej. Czynność ta jest wykonywana przez osoby reprezentujące wiele różnych zawodów, a regularne szkolenie praktyczne oraz teoretyczne jest kluczem do osiągnięcia właściwego poziomu wiedzy i umiejętności w zakresie udrażniania dróg oddechowych.
Książka, która w dużej części jest atlasem udrażniania dróg oddechowych w zamierzeniu Autora ma stanowić kompendium, pozycję referencyjną dla różnych metod udrażniania. Publikacja szczegółowo przedstawia sposób użycia najpopularniejszych z dostępnych urządzeń do udrażniania dróg oddechowych oraz zawiera szereg praktycznych uwag dotyczących ich użycia.
Strukturę przewodnika stanowi kilka rozdziałów podzielonych według technik oraz stosowanych urządzeń do udrażniania dróg oddechowych. Początkowe rozdziały zawierają podstawowe informacje dotyczące anatomii dróg oddechowych, ich oceny, a także metod bezprzyrządowego udrażniania dróg. Kolejne rozdziały zawierają liczne tabele i wzory ułatwiające dobór odpowiedniego rozmiaru urządzeń do udrażniania dróg oddechowych, a także przydatne informacje dotyczące skal oceny ich trudności.
Książka skierowana jest zarówno do studentów kierunków medycznych, jak i lekarzy w trakcie specjalizacji oraz specjalistów w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, medycyny ratunkowej lub dziedzin pokrewnych, a także ratowników medycznych.
Podręczny format oraz liczne fotografie, a także najbardziej aktualne schematy postępowania pozwolą skorzystać z tego opracowania podczas codziennej pracy oraz na dyżurze.
Dr Dawid Aleksandrowicz
Intubacja tchawicy jest jak dotąd najskuteczniejszą metodą utrzymania drożności dróg oddechowych i zabezpieczenia ich przed wydzielinami oraz treścią żołądkową.
W ostatnich latach pojawiło się wiele nowych rozwiązań mających na celu ułatwienie wykonania zabiegu zarówno standardowej jak i w trudnej intubacji.
Obserwujemy obecnie mnogość wideolaryngoskopów o różnej budowie i sposobie używania.
Do kolejnej grupy należą nadgłośniowe przyrządy udrażniające drogi oddechowe. Pozwalają one na utrzymanie drożności dróg oddechowych i stanowią alternatywę intubacji szczególnie gdy personel nie jest wystarczająco przygotowany w tym zakresie lub w przypadku trudnych dróg oddechowych. Wszystkie urządzenia do udrażniania dróg oddechowych mają szereg zalet i mają pewne ograniczenia w zastosowaniu, które zostały opisane w książce.
Techniki ratunkowe, chociaż rzadko stosowane, to jednak są niezwykle ważne dla bezpieczeństwa pacjentów i ich znajomość jest obowiązkowa.
Książka ma duże walory praktyczne, jest napisana zwięźle i przejrzyście, stanowi istotny wkład w wiedzę oraz będzie bardzo pomocna dla każdego wykonującego procedurę udrażniania dróg oddechowych.
Prof. Tomasz Gaszyński