Tytuł: Terroryzm i bezpieczeństwo ekonomiczne – wybrane zagadnienia
W dzisiejszych czasach terroryzm stał się zjawiskiem wielopoziomowym. To już nie tylko uprowadzenia samolotów, porwania zakładników czy podkładanie bomb pod różne państwowe instytucje, aby zasygnalizować cele polityczne, lecz także walka z całymi systemami państwowymi, które stoją w opozycji do założeń ideologicznych terrorystów. Procesy globalizacji i informatyzacja świata umożliwiły terrorystom znaczne poszerzenie aktywności i „skorzystanie z dobrodziejstw”, jakie przyniosły światu zmiany gospodarczo-społeczne i technologiczne. Z tego powodu współczesny terroryzm jest zdolny do silnego oddziaływania m.in. w sferze ekonomicznej.
Monografia Roberta Cegiełki poświęcona bezpieczeństwu ekonomicznemu w kontekście terroryzmu jest jednym z pierwszych kompendiów, które dotyka tak ważnego współcześnie problemu. Obrazuje w ten sposób sieć dynamicznych powiązań pomiędzy różnymi zjawiskami politycznymi a sferami, które jeszcze niedawno wymykały się tradycyjnie pojmowanym kategoriom nauk o polityce. Autor zatem uświadamia czytelnikowi, że bezpieczeństwo ekonomiczne to także bezpieczeństwo rozumiane w kategoriach politycznych, a terroryzm XXI wieku jest zjawiskiem oddziałującym w takim samym stopniu na politykę, jak i na sferę gospodarczą.
prof. UG, dr hab. Rafał Ożarowski
Robert Cegiełka – absolwent kilku wyższych uczelni w Polsce i Stanach Zjednoczonych, doktorant Instytutu Politologii Uniwersytetu Gdańskiego. Pracował w polskiej policji oraz w departamencie stanu USA, a także w firmach i agencjach rządowych oraz w przedsiębiorstwach prywatnych na stanowiskach związanych z normami bezpieczeństwa.