Tytuł: Terapia w dermatologii
Zwięzłe i praktyczne ujęcie leczenia w chorobach dermatologicznych. Aktualne wytyczne terapeutyczne, nowoczesne leczenie punkt po punkcie, ważne wskazówki, zestawienia, zalecane piśmiennictwo.
Nowoczesny, ciekawy przewodnik po terapii dermatologicznej przygotowany przez znanych i cenionych autorów, przedstawiony w przejrzystej formie.
To zbiór najnowszych danych dotyczących standardów postępowania terapeutycznego w dermatologii i wenerologii, zawierający istotne informacje z epidemiologii, patogenezy, diagnostyki oraz obrazu klinicznego schorzeń.
Książka jest adresowana do lekarzy dermatologów, którzy w codziennej pracy klinicznej spotykają się z problematyką chorób skóry i chorób przenoszonych drogą płciową. Będzie również przydatną lekturą dla lekarzy w trakcie specjalizacji z dermatologii i wenerologii. Po książkę powinni także sięgnąć lekarze opieki podstawowej, którzy często spotykają się ze skórnymi manifestacjami różnych schorzeń.
Książka „Terapia w dermatologii” jest owocem pracy praktycznie całego zespołu Katedry i Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Alergologii UM we Wrocławiu. Liczne grono samodzielnych pracowników nauki, doświadczeni adiunkci wraz z młodszymi kolegami podjęli się zebrania i przedstawienia najnowszych danych dotyczących standardów postępowania terapeutycznego w dermatologii i wenerologii (…). Staraliśmy się przygotować książkę praktyczną, będącą niejako przewodnikiem po terapii dermatologicznej. Dlatego też w znamienny sposób, jedynie do informacji niezbędnych, ograniczyliśmy tekst odnoszący się do zagadnień epidemiologii, patogenezy, diagnostyki czy obrazu klinicznego schorzeń. Te dane z pewnością łatwo odnajdziecie Państwo w licznych ogólnych podręcznikach dermatologii. Obecna pozycja wydawnicza adresowana jest do lekarzy praktyków, którzy w codziennej swojej pracy klinicznej spotykają się z problematyką chorób skóry i chorób przenoszonych drogą płciową. W naturalny sposób jej odbiorcami powinni być lekarze dermatolodzy oraz koleżanki i koledzy w trakcie specjalizacji z dermatologii i wenerologii. Żywimy nadzieję, że książka znajdzie uznanie również wśród lekarzy pierwszego kontaktu, jak i będzie wykorzystywana w szkoleniu przeddyplomowym. Naszym marzeniem jest, aby podręcznik ten był przydany i żeby odnalazł swoje miejsce na biurku czy półce regału w każdym gabinecie lekarskim.
Fragment przedmowy
SPIS TREŚCI
Przedmowa
Wykaz skrótów
Rozdział 1. ZASADY LECZENIA MIEJSCOWEGO
Rozdział 2. ZASADY LECZENIA OGÓLNEGO
Rozdział 3. NIEFARMAKOLOGICZNE METODY LECZENIA
Rozdział 4. CHOROBY BAKTERYJNE
Rozdział 5. ZAKAŻENIA GRZYBICZE POWIERZCHOWNE
Rozdział 6. CHOROBY WIRUSOWE
Rozdział 7. CHOROBY PASOŻYTNICZE
Rozdział 8. POKRZYWKA I WSTRZĄS ANAFILAKTYCZNY
Rozdział 9. CHOROBY WYPRYSKOWE
Rozdział 10. CHOROBY RUMIENIOWE
Rozdział 11. FOTODERMATOZY
Rozdział 12. ŚWIĄD
Rozdział 13. CHOROBY GRUDKOWO-ZŁUSZCZAJĄCE
Rozdział 14. ŁUSZCZYCA
Rozdział 15. CHOROBY PĘCHERZOWE
Rozdział 16. AUTOIMMUNOLOGICZNE CHOROBY TKANKI ŁĄCZNEJ
Rozdział 17. CHOROBY NACZYNIOWE
Rozdział 18. CHOROBY ZIARNINIAKOWE I MASTOCYTOZY
Rozdział 19. GENODERMATOZY
Rozdział 20. ZNAMIONA I NOWOTWORY ŁAGODNE
Rozdział 21. STANY PRZEDNOWOTWOROWE, RZEKOMONOWOTWOROWE I RAKI IN SITU
Rozdział 22. NOWOTWORY ZŁOŚLIWE SKÓRY
Rozdział 23. CHŁONIAKI PIERWOTNIE SKÓRNE
Rozdział 24. CHOROBY GRUCZOŁÓW POTOWYCH I ZWIĄZANE Z NADMIERNYM POCENIEM
Rozdział 25. CHOROBY GRUCZOŁÓW ŁOJOWYCH
Rozdział 26. HIDRADENITIS SUPPURATIVA
Rozdział 27. ŁYSIENIE
Rozdział 28. ZABURZENIA BARWNIKOWE
Rozdział 29. PORFIRIE
Rozdział 30. PSYCHODERMATOZY
Rozdział 31. CHOROBY PRZENOSZONE DROGĄ PŁCIOWĄ
Leki miejscowe stosowane w leczeniu łuszczycy zwykłej
O Autorach
Przypisy