Pukając do nieba bram Jak fizyka pomaga zrozumieć Wszechświat
Tytuł: Pukając do nieba bram Jak fizyka pomaga zrozumieć Wszechświat
Autor: Randall Lisa
Wydanie: 1
Rok: 2013
Format: 14.2x20.2cm
Stron: 600
ISBN: 9788378394082
Najnowsze osiągnięcia fizyki mogą całkowicie odmienić nasze rozumienie Wszechświata: jego składu, ewolucji i podstawowych sił, które decydują o tym, jak działa.
Książka „Pukając do nieba bram” jest porywającym i przystępnie napisanym przeglądem tych odkryć, a także gorącą obroną roli nauki w naszym życiu.
Trudno o lepszego przewodnika od Lisy Randall. Autorka bestsellera „Ukryte wymiary Wszechświata” jest ekspertem w dziedzinie fizyki cząstek (badaniach najmniejszych znanych obiektów) i kosmologii (badaniach największych struktur kosmosu), a także jednym z najbardziej uznanych fizyków teoretyków na świecie. W książce „Pukając do nieba bram” Randall omawia rozwój naszego rozumienia Wszechświata, od Galileusza, przez Newtona aż do Einsteina i Feynmana. Zastanawia się, jak podejmujemy decyzje, które pytania naukowe należy badać i jak zabieramy się do poszukiwania odpowiedzi na nie. Omawia też rolę ryzyka, twórczego myślenia, niepewności, piękna i prawdy w myśleniu naukowym.
Przy okazji wyjaśnia najnowsze koncepcje fizyczne i kosmologiczne, między innymi tłumaczy, jakie cele przyświecały budowie największego i najdroższego urządzenia w historii: Wielkiego Zderzacza Hadronów, olbrzymiego akceleratora cząstek, który powstał w tunelu 100 metrów pod francusko-szwajcarską granicą. Urządzenie to, o obwodzie wynoszącym ponad 27 kilometrów, jest najgorętszym i najzimniejszym miejscem w naszej Galaktyce, a do obsługi przeprowadzanych tam doświadczeń używa się najpotężniejszego superkomputera, jaki kiedykolwiek powstał.
Książka „Pukając do nieba bram” wyjaśnia najważniejsze pytania naukowe, przed jakimi stoimy, i przekonuje, że jeśli poznamy odpowiedzi na nie, dowiemy się być może, kim jesteśmy i skąd pochodzimy.
Profesor Lisa Randall prowadzi badania teoretyczne z zakresu fizyki cząstek i kosmologii na Uniwersytecie Harvarda. Jest popularyzatorką nauki i jednym z najczęściej cytowanych i najbardziej wpływowych fizyków teoretyków.