Tytuł: Przeniesienie i przeciwprzeniesienie dzisiaj
Robert Oelsner zebrał w tym tomie eseje 17 wybitnych analityczek i analityków z Europy, Stanów Zjednoczonych i Ameryki Łacińskiej. Wszyscy oni z uwagą obserwują pole, jakie powstaje w wyniku spotkania pacjenta i terapeuty, odkładając na bok podziały między różnymi szkołami myśli psychoanalitycznej. Powstał zbiór współczesnych tekstów poświęconych dwóm wzajemnie powiązanym zjawiskom – przeniesieniu i przeciwprzeniesieniu – fundamentalnym procesom wpisanym w terapię psychoanalityczną. Autorzy piszą w sposób klarowny, a rozważania ilustrują bogatym i poruszającym materiałem klinicznym.
Książka okaże się niezbędną lekturą dla wszystkich, którzy uczą się zawodu psychoterapeuty i pragną lepiej zrozumieć fascynujące zjawisko nieświadomej komunikacji zachodzącej w kontakcie z pacjentem. Redaktor tomu pisze we Wprowadzeniu: „Mam nadzieję, że lektura tekstów zgromadzonych w tej książce przyczyni się do pogłębienia wiedzy o tym, co dzieje się w naszych umysłach, i do lepszego zrozumienia pracy z pacjentami, przede wszystkim jednak do lepszego zrozumienia różnych języków, jakimi analitycy mówią, i różnych sposobów myślenia, aby wszyscy mogli z tego skorzystać”.
Kiedy czytam taką książkę jak Przeniesienie i przeciwprzeniesienie dzisiaj, upewniam się, że kryzys nie dotyka naszej dyscypliny. W tym tomie odnajdujemy uważną i szczegółową analizę dwóch najbardziej istotnych – jak dowiedziono – pojęć analitycznych. Mamy możliwość obserwowania ich ciągłej ewolucji w różnych ujęciach teoretycznych, a jednocześnie zyskujemy szanse dowiedzenia się o rozmaitych sposobach rozumienia i wykorzystywania ich w gabinetach. Moim zdaniem pozostajemy dłużnikami Roberta Oelsnera i jego współpracowników, autorów tego niezwykłego dzieła stanowiącego doskonałą ilustrację tego, że psychoanaliza jest i pozostaje żywą i twórczą pracą, która trwa.
(Cláudio Laks Eizirik, Słowo wstępne)
Spis treści
O autorachSłowo wstępne - Cláudio Laks Eizirik PodziękowaniaWprowadzenie