Problemy dermatologiczne chorych po przeszczepieniu narządów
Tytuł: Problemy dermatologiczne chorych po przeszczepieniu narządów
Autor: dr. n. med. Beata Imko-Walczuk, prof. dr. hab. n. med. Alicja Dębska-Ślizień, prof. dr hab. n. med. Jacek Szepietowski, prof. dr. hab. n. med. Bolesław Rutkowski
Rok: 2014
ISBN: 978-83-61415-23-7
Mamy zaszczyt przedstawić Państwu pierwszą polską książkę dotyczącą problemów dermatologicznych u chorych po przeszczepieniu narządów. Powyższa monografia jest skierowana nie tylko do lekarzy dermatologów, transplantologów, nefrologów oraz lekarzy innych specjalności, ale również do zespołów pielęgniarskich biorących udział w procesie terapeutycznym chorych po transplantacjach.
W poszczególnych rozdziałach książki znajdziecie Państwo informacje o czynnikach ryzy- ka, etiopatogenezie nowotworów skóry, charakterystykę najczęstszych zmian nowotworowych i łagodnych, formy leczenia miejscowego i ogólnego oraz sposoby profilaktyki tych zmian.
Książka jest bogato ilustrowana, ponieważ założyliśmy sobie, że powinniśmy nauczyć siebie i innych nie tylko patrzeć, ale również widzieć, w czym mamy nadzieję pomogą zamieszczone zdjęcia. Książka ta wpisuje się w obserwowany na świecie rozwój odrębnej dziedziny wiedzy zwanej dermatologią transplantacyjną. Wydawane są oddzielne podręczniki poświęcone tej tematyce, skierowane zarówno do chorych, jak i lekarzy, a w Europie istnieje organizacja Skin Care in Organ Transplant Patients (SCOPE), skupiająca dermatologów zajmujących się tą tematyką. Podobna siostrzana organizacja funkcjonuje w USA i Australii – ITSCC (International Skin Cancer in Organ Transplant Patients Collaborative Group). Zainteresowanie tą tematyką wynika z faktu, że nowotwory złośliwe są drugą, po chorobach układu sercowo-naczyniowego, przyczyną zachorowalności i śmiertelności u chorych po transplantacji narządów. Około 20% chorych będących 10 lat po transplantacji rozwija jakiś nowotwór i najczęściej jest to nowotwór skóry. Chorych po transplantacjach dotykają również infekcyjne i jatrogenne powikłania dotyczące skóry i tym zagadnieniom również poświęcone są odpowiednie rozdziały w książce.
Wiedza i dobra współpraca między transplantologami a dermatologami mogą poprawić przeżywalność oraz jakość życia chorych po przeszczepieniach narządowych.
Mamy nadzieję, że książka ta pomoże Państwu w codziennej pracy z chorymi po transplantacjach