Praktyczna ultrasonografia w położnictwie i ginekologii zawiera zarówno wiadomości, jak i zbiór praktycznych porad z zakresu ultrasonografii. Książka ta skierowana jest do studentów i lekarzy znajdujących się na różnych etapach zawodowego zaawansowania. Powstała ona na podstawie wcześniejszej publikacji pt. Podstawy praktycznej ultrasonografii w ginekologii i położnictwie, która spotkała się z życzliwym przyjęciem Czytelników.
W Praktycznej ultrasonografii w położnictwie i ginekologii staraliśmy się utrzymać praktyczny charakter podręcznika, wprowadzając zarazem nowe zagadnienia dotyczące ultrasonografii w ginekologii oraz prezentację przypadków klinicznych.
Nowością jest, stworzona specjalnie na potrzeby tej publikacji, oryginalna strona internetowa:: www.praktycznaultrasonografia.pl, na której Czytelnik znajdzie filmy wideo badań ultrasonograficznych i dodatkowe zdjęcia. W zamyśle Autorów, strona ta ma spełniać rolę platformy służącej ciągłemu uzupełnianiu wiadomości zawartych w książce, informowaniu o nowościach z zakresu diagnostyki oraz wymianie doświadczeń między lekarzami. Oficjalne otwarcie strony nastąpi 19 września 2012 r.
Zaszczytem dla nas było współtworzenie tej książki z najwybitniejszymi specjalistami z zakresu ultrasonografii w ginekologii i położnictwie w Polsce. Praktyczne porady przez nich przekazane z pewnością wzbogacą wiedzę i przyczynią się do podniesienia poziomu diagnostyki prenatalnej oraz obrazowania w ginekologii, a zwłaszcza w onkologii ginekologicznej. Zdajemy sobie sprawę, że zgromadzony materiał nie obejmuje wszystkich zagadnień ultrasonografii w ginekologii i położnictwie. Staraliśmy się jednak w możliwie przystępny i praktyczny sposób przedstawić nasze doświadczenia. Podstawy praktycznej wiedzy zawarte w tej książce pomogą lepiej zrozumieć inne specjalistyczne publikacje z zakresu diagnostyki prenatalnej, echokardiografii płodu, terapii płodu i onkologii ginekologicznej.
Intencją autorów było, aby książka miała charakter przewodnika po ultrasonografii z zakresu ginekologii i położnictwa, stanowiącego kontynuację i rozwinięcie myśli wielkopolskich twórców polskiej ultrasonografii ginekologicznej, a w szczególności prof. Marka Spaczyńskiego.
Forma przedstawionej tu wiedzy wychodzi naprzeciw oczekiwaniom uczestników kursów ultrasonograficznych, a przeprowadzone podczas ich trwania liczne dyskusje i polemiki znacząco wpłynęły na ostateczny kształt książki, za co serdecznie Państwu dziękujemy.
Z przedmowy.