Pozytywna Terapia Rodzin. Rodzina w roli terapeuty
Tytuł: Pozytywna Terapia Rodzin. Rodzina w roli terapeuty
Autor/redaktor: Nossrat Peseschkian
Rok: 2015
Tematyka: Psychoterapia
Stron: 388
ISBN 978-83-62182-53-4
Pierwsze na polskim rynku wydawniczym tłumaczenie Positive Family Therapy. The Family as Therapist Noosrata Peseschkiana.
Z angielskiego przetłumaczył Roman Ciesielski
Pozytywna Terapia Rodzin. Rodzina w roli terapeuty to pierwszy polski przekład publikacji w całości poświęconej nowej metodzie leczenia, jaką jest Psychoterapia Pozytywna.
Z przedmowy do wydania polskiego:
„Podejście to, zgodnie z założeniem jego twórcy, profesora Nossrata Peseschkiana, ma walory uniwersalne i koresponduje z duchem naszych czasów. Łączy ono w sobie główne koncepcje współczesnych szkół psychoterapii, zachowując jednak swoją niepowtarzalną tożsamość. Kolorytu nadaje mu sama osoba Peseschkiana, który z uwagi na osobistą historię (Pers z pochodzenia, aktywny naukowo i zawodowo w Niemczech Zachodnich) wykazywał się szczególną wrażliwością na kontekst transkulturowy. Nieprzypadkowo doszukiwał się on związków zachodzących między osobistym cierpieniem osób chorych a wpływem środowiska społeczno-kulturowego.
Psychoterapia Pozytywna jest oryginalnym połączeniem mądrości Zachodu z bogatą tradycją krajów Bliskiego i Środkowego Wschodu. Ta ostatnia zaznacza tutaj swoją obecność za pomocą bogatych w znaczenie metafor i przypowieści oraz odwołując się do języka wyobraźni i intuicji.
W tym miejscu warto zwrócić uwagę na fakt, że Autor niniejszego tomu tworzył swoje koncepcje w czasach, kiedy niepodzielnie panowała psychoanaliza, a nauki o społecznym uczeniu się były w początkowej fazie rozwoju. Współcześnie nie dziwi nikogo pogląd, że nieświadome przekonania determinują nasze wybory życiowe oraz że są one wynikiem asymilacji z daną kulturą i środowiskiem społecznym.
Pragnę nadmienić, że prezentowana przez Wydawcę książka nie przypadkowo zajmuje się tematyką rodzinną. Peseschkian przypomina nam, że wszystkie nasze osobiste zmagania przeplatają się nieustanne, z widzialnymi i niewidzialnymi tradycjami rodzinnymi. Zasadne zatem staje się poszukiwanie klucza do indywidualnych tajemnic, właśnie w rodzinie oraz wydobywanie z niej bogatych zasobów niczym pereł z dna oceanu. Autor „Pozytywnej Terapii Rodzin” staje się dla nas wiarygodnym i budzącym zaufanie przewodnikiem w tym procesie. Dostarcza nam nie tylko użytecznych narzędzi, ale jednocześnie przekazuje wiedzę, jak na tej drodze poruszać się samodzielnie.
Zapraszam i Ciebie Drogi Czytelniku do odbycia tej podróży, do tych nieznanych miejsc i krain, które kryją w sobie odpowiedzi na nurtujące nas w terapii pytanie: Jak żyć szczęśliwie, w zgodzie z sobą i harmonii z bliskimi.
Na koniec pragnę wyrazić swoje podziękowanie Pani Prezes Fundacji Peseschkiana, Manija Peseschkian, za udostępnianie nam klasycznych dzieł jej męża Nossrata Peseschkiana i umożliwienie ich przekładu i wydawania.
Roman Ciesielski
dyrektor
Wrocławskiego Instytutu Psychoterapii
i Wrocławskiego Centrum Psychoterapi
Nota o tłumaczu
Roman Ciesielski - dr n. med., psychoterapeuta oraz superwizor Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, Konsultant Krajowy do spraw Transkulturowej Psychoterapii Pozytywnej, Konsultant Wojewódzki do spraw Psychiatrii Dzieci i Młodzieży, certyfikowany terapeuta Otwartego Dialogu oraz hipnoterapii ericksonowskiej. Autor i realizator „Wrocławskich Spotkań z Psyche”. Przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Rozwoju Psychoterapii, założyciel i dyrektor Wrocławskiego Instytutu Psychoterapii.