Spis treści:
1. Patomechanizm chorób alergicznych. Alergeny
Genetyczne i immunologiczne podłoże chorób alergicznych. Alergeny inhalacyjne. Alergeny pokarmowe. Alergeny kontaktowe. Alergeny jadów owadów żądlących. Alergeny lateksu.
2. Metody diagnostyczne w praktyce alergologicznej
Testy skórne. Wybrane metody diagnostyczne w praktyce okulistycznej. Donosowe próby prowokacyjne. Rynomanometria. Spirometria. Badanie nadreaktywności oskrzeli. Oznaczanie tlenku azotu w wydychanym powietrzu. Bronchoskopia. Diagnostyka astmy opornej na glikokortykosteroidy. Próby prowokacyjne w alergii pokarmowej. Testy ekspozycyjne w diagnostyce pokrzywki przewlekłej i obrzęku naczynioruchowego. Próby prowokacyjne z aspiryną. Oznaczanie stężeń IgE oraz IgG4. Testy komórkowe. Eozynofilia, eozynofilowe białko kationowe. Tryptaza.
3. Alergiczne choroby skóry
Patogeneza i klinika pokrzywki i obrzęku naczynioruchowego. Odmiany pokrzywki
i obrzęku naczynioruchowego. Atopowe zapalenie skóry. Alergiczny wyprysk kontaktowy.
4. Choroby alergiczne oczu
Postaci alergicznych chorób oczu
5. Choroby alergiczne układu oddechowego
Okresowy alergiczny nieżyt nosa (pyłkowica). Przewlekły alergiczny nieżyt nosa. Polipy nosa.
Zapalenie zatok przynosowych.Astmaoskrzelowa u osób dorosłych. Astma oskrzelowa u dzieci.
Nadreaktywność oskrzeli. Przebudowa płuc w astmie. Astma wysiłkowa. Astma z
nadwrażliwością na niesteroidowe leki przeciwzapalne. Astma zawodowa. Astma kaszlowa.
Zaostrzenie astmy i stan astmatyczny. Astma oskrzelowa oporna na glikokortykosteroidy. Astma oskrzelowa i POChP – różnice i podobieństwa. Zespół nakładania. Alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych.
6. Wielonarządowe reakcje alergiczne
Anafilaksja i wstrząs anafilaktyczny. Alergia na jady owadów żądlących. Alergia na lateks.
Alergiczne i pseudoalergiczne reakcje polekowe. Alergiczne i pseudoalergiczne reakcje pokarmowe.
7. Postępowanie przyczynowe w chorobach alergicznych
Profilaktyka chorób alergicznych. Swoista immunoterapia alergenowa. Immunoterapia podjęzykowa. Swoista immunoterapia w alergii na jad owadów. Przyszłość SIT.
Podręcznik "Podstawy alergologii" przedstawia aktualne zagadnienia dotyczące patogenezy, rozpoznawania i leczenia chorób alergicznych. Publikacja jest adresowana zarówno do alergologów, jak również do lekarzy innych specjalności, spotykających się w swojej praktyce zawodowej z chorobami alergicznymi. Szerokie grono Autorów podjęło się trudu przedstawienia najważniejszych zagadnień współczesnej alergologii klinicznej, z jednoczesnym zachowaniem zwartości wypowiedzi. Zgodnie z przesłaniem jednego z najwybitniejszych alergologów światowych, profesora Alaina de Wecka, mając na uwadze lawinowy rozwój wiedzy dotyczącej mechanizmów leżących u podłoża alergii oraz znaczny postęp na polu terapii, szczególny nacisk położono na omówienie współczesnych metod diagnostycznych. Ich właściwe wykorzystanie winno służyć poprawnemu ustaleniu rozpoznania, co nie zawsze jest łatwym zadaniem.