Tytuł: Oddech. Naukowe poszukiwania utraconej sztuki
Ta książka jest rewelacyjna. Większość ludzi nie ma pojęcia, jak wykonywać ćwiczenia oddechowe ani ile mają one zalet. Przez ostatnie kilka tygodni stosowałem metody, których nauczyłem się z Oddechu i mogę powiedzieć, że są z tego realne korzyści.
Joe Rogan, Instagram
Nie ma nic ważniejszego dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia niż oddychanie!
Jako gatunek utraciliśmy zdolność prawidłowego oddychania i ponosimy tego poważne konsekwencje. Dziennikarz James Nestor przemierza świat, aby dowiedzieć się, co poszło nie tak i jak to naprawić. Odpowiedzi szuka nie tylko w źródłach medycznych, ale także w pradawnych miejscach pochówku, w tajnych instytutach ZSRR, w szkołach chóralnych w New Jersey i na pełnych smogu ulicach São Paulo. Bada starożytne praktyki oddechowe (Pranayama, Sudarshan Kriya, Tummo) i łączy siły z „pulmonautami”, aby naukowo testować moc oddechu.
Nieważne, co jemy, ile ćwiczymy i jak silne są nasze geny, jeśli nie oddychamy prawidłowo.
Współczesne badania naukowe pokazują, że nawet niewielkie zmiany w sposobie, w jaki robimy wdech i wydech, mogą przyczynić się do poprawy wydolności organizmu i osiąganych wyników sportowych oraz do lepszego funkcjonowania narządów wewnętrznych, pomóc w pozbyciu się chrapania, astmy i chorób autoimmunologicznych, a nawet wyprostować dotknięty skoliozą kręgosłup. Nic z tego nie powinno być możliwe, a jednak jest.
Bazując na doświadczeniach różnych kultur oraz na najnowszych, przełomowych badaniach z zakresu pulmonologii, psychologii, biochemii i fizjologii człowieka, James Nestor wywraca do góry nogami wszystko to, co wydawało nam się, że wiemy o najbardziej podstawowej funkcji biologicznej organizmu.
Oddech jest wypadkową naszego stylu życia. Ciągły pęd, rosnący stres, przetworzona żywność, mniej aktywności fizycznej, zanieczyszczone powietrze. Wszystko to oddziałuje każdego dnia na nasz organizm, w konsekwencji prowadząc do chorób przewlekłych. Oddech Jamesa Nestora pozwoli nam się zapoznać się z podstawami fizjologii i anatomii oddechu oraz prześledzić ewolucyjną drogę jego rozwoju. Dzięki tej książce zyskamy niezbędną wiedzę na temat oddechu, co będzie pierwszym krokiem do poprawy jakości życia. Zacznij więc zarządzać swoim oddechem, a odzyskasz kontrolę nad swoim ciałem i umysłem.
Maciej Szyszka, fizjoterapeuta, trener oddechu
Jakież będzie zdziwienie czytelników, kiedy dowiedzą się, że zapomniana sztuka oddychania przez nos jest nie tylko podstawą zdrowia, ale także lepszych zdolności kognitywnych, większej energii, regenerującego snu oraz wydolności fizycznej. Ile osób przetrze ze zdziwienia oczy, czytając o pozytywnych aspektach dwutlenku węgla, który nie tylko rozszerza naczynia krwionośnie, ale jest także katalizatorem uwalniania tlenu do komórek. Z mojej własnej praktyki instruktora metody Butejki wiem, że najczęściej dopiero stres i choroba inicjują proces poszukiwań i kwestionowania tego, co wiemy na temat prawidłowego oddychania. Wierzę, że ta książka przyspieszy ten proces i zrewolucjonizuje nasze podejście do oddychania, a także przywróci mu należne miejsce w holistycznym podejściu do zdrowia ciała i umysłu.
Anna Ryczek, ambasadorka metody Butejki w Polsce
Zmiana sposobu oddychania pomoże nam żyć dłużej, złagodzi lub całkowicie wyleczy niektóre dolegliwości. Aby zrozumieć fenomen oddychania, autor poddaje się eksperymentom i wyrusza w liczne podróże. Poznaje ekspertów zajmujących się technikami oddychania. Bada praktyki oddechowe. Nauczmy się lepiej oddychać, a z pewnością dostrzeżemy pozytywny wpływ zmiany oddychania na nasze zdrowie, samopoczucie i jakość życia! Serdecznie polecam.
dr n. med. Michał Michalik, otolaryngolog, chirurg głowy i szyi z Centrum Medycznego MML
Zjawiska towarzyszące oddychaniu, poza oczywistą rolą utrzymywania przy życiu, mają ogromny potencjał diagnostyczny i poznawczy. Ulegają wzbudzeniu jako pierwsze i gasną jako ostatnie. Łączą się z wieloma aktywnościami i procesami – od fizjologicznych potrzeb dyktowanych przez organizm po niezwykłe eksperymenty społeczno-kulturowe. James Nestor w książce Oddech bardzo dokładnie opisuje procesy związane z oddychaniem, przedstawiając liczne metody pracy z oddechem, zarówno w ujęciu klinicznym (oddychanie ortopedyczne), jak i rekreacyjnym (zredukowany oddech), oraz dzieli się z czytelnikami osobistymi doświadczeniami. Z pełną odpowiedzialnością mogę stwierdzić, iż proponowana książka jest nowoczesna i rzetelna, a jej praktyczny charakter ułatwi poruszanie się w metodyce treningu i rehabilitacji oddechowej.
Jakub Surmacz, magister fizjoterapii, trener przygotowania motorycznego