Nastolatki zdolne, ale rozkojarzone Skuteczny trening umiejętności - Książki Medyczne - Najtańsza Księgarnia Medyczna
img
img

Nastolatki zdolne, ale rozkojarzone Skuteczny trening umiejętności

  • Dostępność: Brak
  • Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Tytuł: Nastolatki zdolne, ale rozkojarzone Skuteczny trening umiejętności

Autor: Richard Guare, Peg Dawson, Colin Guare

Wydanie: 1

Format: 15,5 x 23 cm

Stron: 435

Oprawa: miękka

Rok: 2019

ISBN: 978-83-233-4739-2

Zachowanie twojego nastolatka sprawia, że rwiesz sobie włosy z głowy we frustracji? Przestań prawić mu kazania i skorzystaj z tej niezwykle wnikliwej i praktycznej książki, która pomoże ci poprowadzić twojego „zdolnego, ale rozkojarzonego” nastolatka do osiągnięcia sukcesów osobistych, edukacyjnych i społecznych.
dr William Pfohl, były prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Psychologii Szkolnej (ISPA)

Nowa książka autorów bestsellera Zdolne, ale rozkojarzone

Dlaczego niektóre bystre i kreatywne nastolatki nie radzą sobie z codziennymi obowiązkami, na przykład notorycznie spóźniają się do szkoły, zapominają o treningu czy nie potrafi ą utrzymać porządku w pokoju? Przyczyną może być niedostatek takich umiejętności wykonawczych niezbędnych w dorosłym życiu, jak zdolność do rozwiązywania konfliktów, planowanie, ocena ryzyka, kontrolowanie emocji, skupianie uwagi, samodzielna praca i innych.

Autorzy książki Zdolne, ale rozkojarzone – poradnika pomagającego rozwijać umiejętności wykonawcze u dzieci – wracają z publikacją poświęconą nastolatkom. Zaproponowana przez nich i sprawdzona w toku wieloletniej pracy z młodzieżą metoda kształtowania i umacniania tych umiejętności wskazuje rodzicom, jak wychować dzieci na odpowiedzialnych i niezależnych młodych ludzi, świadomych swoich słabych i mocnych stron.

Książka Nastolatki zdolne, ale rozkojarzone pomaga również zrozumieć fizjologię dorastających dzieci, rozwój ich mózgu i procesy kształtowania się osobowości, a także pokazuje, w jaki sposób zredefiniować relacje z dzieckiem oraz przygotować je do wejścia w dorosłość.

Zawarte w publikacji definicje i strategie rozwijania umiejętności wykonawczych, poparte przykładami i uzupełnione tabelami, mogą ułatwić radzenie sobie z wyzwaniami wychowawczymi rodziców i opiekunów nastolatków.

Zachowanie twojego nastolatka sprawia, że rwiesz sobie włosy z głowy we frustracji? Przestań prawić mu kazania i skorzystaj z tej niezwykle wnikliwej i praktycznej książki, która pomoże ci poprowadzić twojego „zdolnego, ale rozkojarzonego” nastolatka do osiągnięcia sukcesów osobistych, edukacyjnych i społecznych.
dr William Pfohl, były prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Psychologii Szkolnej (ISPA)

To dokładnie taka książka, jakiej potrzebują rodzice. Bardzo praktyczny poradnik o tym, jak poprawić umiejętności wykonawcze nastolatków i zmotywować ich do korzystania z tych, które już posiadają.
dr Patricia O. Quinn, współautorka książki Włączyć hamulce. Poradnik dla dzieci i młodzieży z ADHD

Wciągnęła mnie od pierwszego rozdziału! Ta książka pokazała mi, jak wspierać mocne strony mojego syna, a nie tylko krytykować jego słabości. (…) Jestem zachwycona, że wreszcie mam konkretny plan działania na rozwijanie umiejętności, których mój syn potrzebuje, żeby lepiej sobie radzić w szkole oraz nauczyć się skupienia i odpowiedzialności.
Kim L.

Dr RICHARD GUARE jest dyrektorem Centrum Leczenia Zaburzeń Uczenia się i Uwagi w Portsmouth w New Hampshire, gdzie dr PEG DAWSON pracuje jako psycholog kliniczny. Każde z nich ma ponad 30 lat doświadczenia w pracy klinicznej. Są autorami bestsellerowej książki Zdolne, ale rozkojarzone (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2012), w której skupili się na młodszych dzieciach, a także książki The Smart but Scattered Guide to Success, poświęconej dorosłym.

COLIN GUARE to 25-letni pisarz, który w okresie dorastania zmagał się z zaburzeniami uwagi. Publikuje w magazynie „ADDitude” i pracuje z dziećmi z zaburzeniami uczenia się.

Spis treści:

Część I. CO SPRAWIA, ŻE TWÓJ NASTOLATEK JEST ZDOLNY, ALE ROZKOJARZONY
1. Umiejętności wykonawcze a mózg nastolatka
2. Określanie mocnych i słabych stron nastolatka
3. Ocena własnych umiejętności wykonawczych i stylu wychowawczego
Część II. PODSTAWY SKUTECZNYCH DZIAŁAŃ
4. Dziesięć zasad rozwijania umiejętności wykonawczych u nastolatka
5. Motywowanie nastolatka do korzystania z umiejętności wykonawczych
6. Modyfikowanie otoczenia
7. Nauka umiejętności wykonawczych
Część III. JAK TO WSZYSTKO POŁĄCZYĆ
8. Ogólne ramy działania
9. Poprawa hamowania reakcji
10. Wzmacnianie pamięci roboczej
11. Zwiększanie kontroli emocjonalnej
12. Podnoszenie elastyczności
13. Budowanie umiejętności utrzymywania uwagi
14. Uczenie rozpoczynania zadań
15. Wspieranie planowania i ustalania priorytetów
16. Rozwijanie umiejętności organizacji
17. Ulepszanie zarządzania czasem
18. Zachęcanie do wytrwałości w dążeniu do celu
19. Kształtowanie metapoznania
20. Coaching
21. Wielkie zmiany
Źródła
Indeks