Tytuł: Mowa koni 2. Fundamenty komunikacji z końmi
Konie są wspanialsze, niż większość ludzi sobie wyobraża. Chcą się z nami komunikować, ale mówią cicho: poruszenie uchem, prychnięcie, dotyk czy machnięcie ogonem – są to sygnały, które łatwo przeoczyć. To właśnie „mowa koni”. W książkach Sharon Wilsie znajdziesz dokładny opis sygnałów i gestów, a dzięki temu lepiej zrozumiesz świat koni i zaczniesz się skuteczniej z nimi komunikować. Jak z każdym nowym językiem bywa, początki nauki mogą wydawać się trudne, ale z czasem nabierzesz wprawy i zobaczysz, jak łatwo możesz się z końmi dogadać.
Mowa koni może być używana w każdej dyscyplinie jeździeckiej i z końmi każdej rasy. Autorka ciągle bada ten język i odkrywa w nim nowe „słówka”, dlatego właśnie powstała druga część Mowy koni. Dowiesz się z niej, czym jest dynamika w stadzie, kto pełni jaką funkcję, jak pracować z koniem na wolności i jak być dobrym przyjacielem z siodła. W pracy z moimi końmi wykorzystuję wiele z opisywanych tu sygnałów, co bardzo poprawiło nasze relacje. To naprawdę działa, a chwile, gdy koń rozumie, co do niego „mówię” i gdy ja wiem, co on chce wyrazić, są naprawdę magiczne. Jestem ogromnie wdzięczna autorce za tę książkę.
Sandra Szulczyńska, SANTI HORSE LIFE
Coraz więcej koniarzy nie chce ograniczać swej pasji do posiadania konia i uprawiania jazdy konnej. Ludzie chcą rozumieć konie i być przez nie rozumianymi – chcą poznawać język komunikacji międzygatunkowej. Lektura obu książek Wilsie zdecydowanie zmniejszy stres konia i jeźdźca, zastępując niezrozumiały dla konia nacisk jasnym komunikatem bez użycia siły.
Wojciech Mickunas
W 2016 roku książka Sharon Wilsie Mowa koni. Rozmowy z końmi w ich języku wytyczyła nowe ścieżki, pokazując, że słuchanie koni i mówienie ich językiem jest lepsze od oczekiwania, że one zrozumieją nasz. Czytelnicy znający pierwszą książkę Wilsie odkryją w drugim tomie nowe pomysły na skuteczne komunikowanie się z końmi i pogłębienie relacji z nimi, zaś początkujący otrzymają rady, które pozwolą im nawiązać prawdziwe rozmowy z końmi już przy najbliższej wizycie w stajni.
Autorka przekonuje, że każdą metodę szkolenia koni można poprawić dzięki drobnym zmianom w mowie ciała i własnym nastawieniu, a jej uwagi są niezwykle wartościowym źródłem informacji.
Oto najważniejsze zalecenia dla osób pracujących z końmi:
• utrwal podstawy mowy koni i poznaj nowe odkrycia
• obserwuj „szachownicę życia” koni i ich sposób poruszania się po niej
• znajdź „przyciski mowy koni” i ich funkcje
• poznaj dynamikę stosunków w stadzie i zidentyfikuj typ osobowości twojego konia, aby lepiej
zrozumieć jego zachowania w codziennych interakcjach
• poznaj cykliczną naturę rozmów koni – „Cztery P” i „IPNN”
• zastosuj „rozmowę spoza ogrodzenia” – bezpieczny i skuteczny sposób nawiązywania więzi z koniem
• zaproś konia, żeby do ciebie przyszedł
• podczas jazdy wierzchem stosuj wszystko, czego się nauczyłeś na temat komunikacji z koniem z ziemi
• korzystaj z tego wyjątkowego słownika mowy koni, by rozwiązywać problemy szkoleniowe i behawioralne.
Książka pomoże jeźdźcom i trenerom poprawić techniki szkoleniowe, doprowadzić do lepszego zachowania konia i cieszyć się efektami pracy.