Medycyna sportowa, zwana również medycyną aktywności fizycznej, jest interdyscyplinarną dyscypliną naukową obejmującą wiedzę z zakresu fizjologii, biochemii, biologii, antropologii, teorii treningu sportowego oraz takich dyscyplin klinicznych jak choroby wewnętrzne, kardiologia, pediatria, ortopedia i traumatologia, rehabilitacja medyczna i inne.
Podstawowym celem medycyny sportowej jest ochrona zdrowia dzieci i młodzieży uprawiających sport w szkołach sportowych i szkołach mistrzostwa sportowego, zawodników biorących udział w sporcie kwalifikowanym oraz osób niepełnosprawnych uczestniczących we współzawodnictwie. Podmiotem jej zainteresowań jest człowiek zdrowy lub chory, we wszystkich okresach życia, któremu zaleca się regularną aktywność fizyczną w ramach promocji zdrowia, prewencji chorób przewlekłych lub wspomagania ich leczenia. Medycyna sportowa obejmuje procesy fizjologiczne i patologiczne w organizmie człowieka, zachodzące pod wpływem wysiłku fizycznego lub jego braku.
„Medycyna sportowa” jest adresowana do lekarzy specjalizujących się w dziedzinie medycyny sportowej oraz lekarzy orzekających o zdolności do uprawiania sportu. Może być wykorzystana w kształceniu przed- i podyplomowym w obszarze nauk medycznych, nauk o zdrowiu oraz nauk
o kulturze fizycznej.