- Pierwsza książka dr Sary Myhill przetłumaczona na język polski.
- Kompleksowy przewodnik po opiece zdrowotnej dla pracowników służby zdrowia i zmotywowanych pacjentów.
- Wydanie drugie, z 2023 roku, uzupełnione o całe nowe rozdziały (np. na temat zdrowia oczu oraz diety paleo-ketogenicznej), poprawione rozdziały (m.in. witamina C), ważne nowe informacje (np. kwestia zwalczania stanów zapalnych) oraz o aktualne problemy i obawy.
- Książka jest napisana przystępnym językiem. Gdzieniegdzie okraszona anegdotami, ciekawostkami i żartami.
- Można przeczytać ją całą, jak również korzystać z niej wybiórczo, szukając konkretnego rozwiązania.
- To obszerna logiczna instrukcja, w której dr Myhill pokazuje, jak sprawić, aby dobre samopoczucie i optymalny okres zdrowia były w zasięgu naszej ręki. Jeśli uda nam się zrozumieć podstawy choroby i odpowiednio się nią zająć, korzyści w końcu nadejdą. Sarah Myhill nie udaje, że to łatwe, ale dowody są niezaprzeczalne. Szereg historii przypadków pokazuje, jak zastosować teorię zawartą w tej książce. A medycyna ekologiczna może być dostępna dla wszystkich.
- Książka zawiera 8 części, podzielonych na krótkie rozdziały, w których poruszane są po kolei następujące zagadnienia: objawy i obrazy kliniczne, mechanizmy, podstawy działania, dodatkowe opcje, zastosowanie podanych informacji we współczesnych dziedzinach medycyny oraz historie przypadków, uporządkowane według układów organizmu, aby dopasować je do wcześniejszych rozdziałów.
Cytat z książki:
"Pięć lat szkoły medycznej, a następnie rok pracy w szpitalu to niewiele, by przygotować lekarza na rzeczywistość. Nie miałam na początku odpowiedzi na pytania, jakimi zasypywano mnie w państwowej przychodni:
- Dlaczego mam nadciśnienie?
- Dlaczego dręczą mnie takie okropne bóle głowy?
- Dlaczego mam depresję?
Poprawne, konwencjonalne odpowiedzi na te pytania to niedobór, odpowiednio, leków obniżających ciśnienie, przeciwbólowych oraz SSRI (selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny – antydepresantów, takich jak Prozac). Ale to nie wszystkie pytania o przyczyny w tej materii. W rzeczywistości nawet trudniej dotrzeć do odpowiedzi na pytania zaczynające się od „Co?”. Maskowanie objawów ich nie wyjaśnia. Przegapiono wskazówki, jakie one dają, a praca detektywistyczna, jaką należało wykonać na podstawie tychże objawów, nie została wykonana.”