Tytuł: Masaż i inne techniki manualne stosowane u dzieci w zaburzeniach sensorycznych
Jedyna pozycja na rynku, która w tak obrazowy sposób omawia masaże mające zastosowanie przede wszystkim u dzieci z zaburzonymi procesami przetwarzania sensorycznego.
Ze względu na ogromną rozległość tematu, masaże są dedykowane dzieciom wykazującym zaburzenia na poziomie czucia powierzchownego, głębokiego, wibracji oraz dzieciom, u których występuje emocjonalna nietolerancja na dotyk.
Przewodnik dla terapeutów! Książka stanowi kompendium wiedzy z zakresu diagnostyki oraz terapii za pośrednictwem masażu u dzieci w różnym przedziale wiekowym, u których występuje nadwrażliwość lub podwrażliwość w zakresie zmysłu dotyku.
Szczególną uwagę dziecko poświęca na wrażenia czuciowe dostarczane przez rodziców. To oni budują u dziecka poczucie więzi i bezpieczeństwa, tak bardzo potrzebne w procesie adaptacji społecznej. Masaż, który jest wykonywany przez terapeutę powinien być kontynuowany przez rodziców w domu, co stanowi również dla nich rodzaj umiejętności pielęgnacji, opieki i współdziałania ze swoim dzieckiem. Jakość dotyku również ma niebagatelne znaczenie.
Dlaczego warto?
Masaż jest niezwykłą formą nawiązywania głębokich relacji z dzieckiem poprzez fundamentalny zmysł, jakim jest dotyk. W związku z tym, że skóra, największy i najważniejszy narząd zmysłu człowieka, optymalnie przewodzi bodźce, odgrywa on bardzo istotną rolę w prawidłowym rozwoju fizycznym i emocjonalnym niemowlęcia.
Korzyści płynące z faktu wykonywania masażu są wszechstronne, dlatego powinien znaleźć swoje miejsce w codziennej profilaktyce oraz terapii dziecka. W książce prezentowane są przykładowe masaże mające zastosowanie u dzieci z zaburzonymi procesami przetwarzania sensorycznego, jednak aby zapewnić dziecku prawidłowy rozwój, warto wykonywać masaże również u dzieci zdrowych.