Tytuł: Łatwe sposoby na trudne dziecko
Łatwe sposoby na trudne dziecko to lektura mająca pomóc nauczycielom i rodzicom kształcić i dyscyplinować dzieci w sposób współgrający z ich rozwojem. Książka ta nie narodziła się „z niczego”, impuls do jej napisania stanowiły pytania wciąż i wciąż przez lata zadawane przez nauczycieli i rodziców, dotyczące uczniów i dzieci oraz ich niekiedy trudnych zachowań. Ronald Mah – pedagog i dyplomowany terapeuta rodzinny zajmujący się od szesnastu lat wczesną edukacją, a także szczęśliwy ojciec dwóch dorosłych już córek – łączy w tej książce filozofię i teoretyczne zasady z praktycznymi technikami i wskazówkami dla pedagogów, pracowników społecznych i rodzin, a dzieląc się swym doświadczeniem bazuje zarówno na wiedzy profesjonalnej, jak osobistym punkcie widzenia wyrosłym z lat obserwacji dzieci w szkołach, przedszkolach i w domu.
Treść książki jest podzielona na pięć części. Najpierw znajdziemy rozdział dotyczący roli dyscypliny, a w nim rozwinięcie tematu oczekiwań rodziny i szkoły. Jeśli zastanawiamy się nad zagadnieniem, co znaczy, że dyscyplina pochodzi z wnętrza lub czy ćwiczenie rzeczywiście czyni mistrza, tutaj właśnie znajdziemy odpowiedzi lub przynajmniej otrzymamy wartościową bazę do własnych dalszych rozważań. Część druga odnosi się do techniki odosobnienia, jej czasu, stosowania i warunków niezbędnych, by metoda działała. Ten kawałek książki pozwoli czytelnikom zrozumieć, między innymi, dziecięce poczucie czasu oraz ich sposób myślenia, uświadomi na przykład, że polecenie „przemyśl to” może być niewykonalne dla dziecka, które nie posiada jeszcze takiego wyrafinowania intelektualnego, że musimy dopiero stopniowo uczyć je myślenia przyczynowo-skutkowego. W trzeciej części zostały umieszczone treści dotyczące ustalania granic i przestrzegania ustaleń, a w czwartej najważniejsze zagadnienia związane z karami, pochwałami i nagrodami. Ostatnia część ma dość zagadkowy tytuł brzmiący „rozpoznawanie specyficznych zachowań i emocji i odpowiadanie na nie”. Zostaje tutaj postawiony problem odróżniania zachowań typowych od tych będących symptomem poważniejszych problemów, a rozważane są pytania takie jak: „Czy to dziecko jest pełne złości?”, „ Czy to dziecko jest smutne?”, „Czy to dziecko jest pełne niepokoju?”, „Czy to dziecko może wymagać skierowania do specjalisty?”. Na końcu książki autor zamieścił krótki rozdział doradzający, co po przeczytaniu tej książki możemy zrobić, by rzeczywiście pomóc dziecku i jak przechodzić od pytań i obserwacji do rezultatów.
Książka nie jest trudna w odbiorze, znajdziemy w niej dużo odwołań do własnych doświadczeń autora, żywy, pełen energii i często humorystyczny sposób przekazu. Czytelnik może również dostrzec pasję autora i jego oddanie dla tematu. Treści zostały przedstawione wyraźnie, przykładowo: wiadomości, na które trzeba szczególnie zwrócić uwagę, zostały umieszczone w ramkach. Cenne są również zawarte ćwiczenia i konkretne przykłady zastosowania technik.
Materiał ten jest skierowany do wszystkich rodziców i pedagogów którzy szukają odpowiedzi na pytania właśnie o Łatwe sposoby na trudne dziecko, czyli co robić, gdy dzieci nie zachowują się po naszej myśli ani zgodnie z przyjętymi zasadami społecznymi, a także do tych, którzy po prostu chcą lepiej zrozumieć świat dzieci, ich funkcjonowanie i przeżycia, które wcale nie są na pierwszy rzut oka dostępne dla dorosłych.