Tytuł: Kosmetologia psychiatryczna
Kosmetologia psychiatryczna to wczesna prewencja farmakologiczna w kryzysach dezadaptacyjnych, wzbogacona o pozafarmakologiczne zalecenia lekarskie, dotyczące higieny psychicznej, higieny snu, umiejętności regulacji emocji oraz świadomego dążenia do zaspokajania pragnień, czyli osiągania stanu szczęśliwości. Zaburzenia psychiczne, a w dalszej perspektywie również somatyczne zaczynają się od osłabienia pracy ośrodkowego układu nerwowego. Leczenie farmakologiczne na jak najwcześniejszym etapie pojawienia się objawów tego osłabienie, czyli objawów zaburzeń psychicznych, z wykorzystaniem całej wiedzy medycznej, dotyczącej mechanizmów działania mózgu ma na celu przywrócenie zdrowia, czyli zdolności do samoregulacji organizmu. Leczenie farmakologiczne powinno być następnie odstawione, żeby z jednej strony zapobiec rozwijaniu się tolerancji na działanie leków, a z drugiej, żeby oddać pacjentowi zadanie utrzymania dobrego zdrowia. Książka jest przeznaczona zarówno dla psychiatrów jak i lekarzy rodzinnych, którzy chcą stać się kosmetologami psychiatrycznymi. Książka może również zainteresować każdą osobę, chcącą zrozumieć działanie organizmu jako całości oraz filozofię życia opartego na racjonalnym wykorzystaniu zasobów organizmu i szacunku dla jego samoregulacyjnej natury.
Recenzje:
Psychika spaja każdy element biologii w organizmie człowieka. Wiemy o tym od dawna, jednak dopiero ta książka w sposób wieloaspektowy, spójny i zarazem subtelny jasno to tłumaczy. Autorzy z perspektywy zarówno klinicznej, jak i humanistycznej spajają wszystkie aspekty funkcjonowania człowieka. Po lekturze książki już wiem, dlaczego drobna korekta funkcjonowania psychicznego jest tak ważna dla dobrostanu biologii człowieka... Naprawdę fascynująca lektura.
prof. Piotr Gałecki
Znani polscy psychiatrzy, prof. Marek Krzystanek wraz z prof. Ireną Krupką-Matuszczyk, przedstawili interesujące ujęcie wczesnej prewencji w zaburzeniach daptacyjnych. Opierając się na zdobytej wiedzę naukowej i doświadczeniu klinicznym Autorzy opisali koncepcję tzw. „kosmetycznej” psychofarmakologii. Zawarte rozważania i refleksje poszerzają perspektywę rozumienia tych zaburzeń, ich rozpoznawania i leczenia, są też świeżym spojrzeniem na poszukiwanie możliwości, które pozwalają na powrót do zdrowia pacjentów oraz służą poprawie jakości ich życia.
prof. Jerzy Samochowiec
Pojęcie psychofarmakologii kosmetycznej zaproponował amerykański psychiatra Peter Kramer w roku 1993 w swej książce „Listening to Prozac”. Niemal 30 lat później w książce „Kosmetologia psychiatryczna” Marek Krzystanek i Irena Krupka-Matuszczyk dokonali twórczego rozwinięcia tej idei w zastosowaniu do zaburzeń adaptacyjnych i lękowych. Na podstawie swojego wieloletniego doświadczenia proponują u takich pacjentów konkretne rozwiązania farmakologiczne, poprzedzone odpowiednią diagnostyką. Jest to osadzone w kontekście atrakcyjnej koncepcji teoretycznej. Dla lekarzy psychiatrów może być to interesująca lektura wskazująca na możliwości leczenia wykraczające poza istniejące standardy.
prof. Janusz Rybakowski
Rozumienie istotności przerwania kontinuum problem-objaw-skutek na wczesnym etapie jest konieczne w planowaniu działań profilaktycznych. Z lekkością pisane rozdziały monografii pozwalają zaznajomić się z powszechnie dostępnymi, a także profesjonalnymi metodami wczesnej interwencji na początku kryzysu psychicznego, wspomagającymi podtrzymanie zdrowia i zapobiegającymi rozwinięciu się zaburzeń psychicznych. Wszystko powyższe sprawia, iż „Kosmetologia Psychiatryczna” staje się niezwykle ciekawą pozycją wydawniczą.
prof. Napoleon Waszkiewicz
Inne książka autora także do kupienia w naszej księgarni:
"Ogrody Bogów",
"Nowe wojny",
"Lodowe Słońce"