Tytuł: Jak zacząć biegać? Poradnik
Poradnik „Jak zacząć biegać?” to esencja doświadczenia kilku autorów, tworzących treści na łamy serwisu TreningBiegacza.pl. To podręcznik, który zapewnia maksimum wiedzy o tym, jak skutecznie zacząć biegać. Dlaczego skutecznie? Bo bieganie nie ma potrwać tylko pół roku czy rok. Ma stać się nowym nawykiem, jak poranne picie kawy czy wieczorny prysznic.
Książka „Jak zacząć biegać?” to kompendium najważniejszych biegowych problemów, które dotykają początkujących. To zbiór, do którego można wrócić w dowolnej chwili, aby znaleźć odpowiedź na nurtujące w danej chwili pytanie. Napisany jest łatwym do zrozumienia językiem i znajdziesz w nim całkowicie nowe treści, których nie ma na portalu TreningBiegacza.pl
Błędy rodzą konsekwencje, konsekwencje mnożą urazy. Tych w świecie początkujących biegaczy nie brakuje. To wręcz plaga, na którą się nie godzimy - poradnik „Jak zacząć biegać?” stanowi antidotum na ten stan rzeczy.
Część I - Dla absolutnie początkujących
Rozdział 1 - Wprowadzenie
Nasze ciało stanowi dla nas tajemnicę. Nie wiemy, na co je stać, dopóki nie zaczniemy nad nim pracować. Poznaj miejsce, w którym obecnie jesteś, określ swój poziom i dowiedz się, jak rozpocząć treningi bez względu na to, jaka aura panuje za oknem.
Rozdział 2 - Jak zacząć biegać bezpiecznie?
Bez względu na to, na jakim poziomie obecnie się znajdujesz, w jakim wieku jesteś, wykonywanie badań lekarskich jest konieczne. Poznaj te najistotniejsze, dokonuj ich porównania co jakiś czas.
Rozdział 3 - Podstawy treningu – plan treningowy
Przechodzimy do konkretów. Plan treningowy, rozgrzewka, schłodzenie, stretching, technika biegu i siła biegowa. To elementy treningu, które przestaną być tajemnicą.
Rozdział 4 - Motywacja
Motywacja ma wiele twarzy. Czego innego potrzebujesz ty, mając przed sobą pierwsze tygodnie planu treningowego, czego innego potrzebuje osoba, która biega zawodowo. Określ swój SMART cel, poznaj sposoby na podtrzymywanie ognia motywacji.
Rozdział 5 - Znaczenie diety w treningu biegacza
Trening to nie wszystko, bo ten wymaga paliwa. Paliwa dobrej jakości, bo na byle czym nie pojedzie. Co jednak jeść i kiedy to jeść, aby podczas treningu unikać typowych problemów gastrycznych? O tym w tym rozdziale.
Rozdział 6 - Technika biegu
Bieganie z pięty, a może ze śródstopia? Która technika jest bardziej pożądana i jak się jej nauczyć? Co zrobić z rękoma w trakcie biegu, jak nimi ruszać? Wszystko o technice biegu.
Rozdział 7 - Biegowe kontuzje i ich zwalczanie
Shin splints (bóle piszczeli), ITBS (zespół pasma biodrowo-piszczelowego), zapalenie ścięgna Achillesa – jak zaradzić tym najbardziej powszechnym kontuzjom dotykającym 80% początkujących biegaczy? Poznaj ćwiczenia, które wykonywane nawet w domu przed telewizorem pozwolą ich uniknąć.
Rozdział 8 - Wykorzystanie technologii do analizy postępów
Mam pamięć dobrą, ale krótką. U ciebie pewnie jest podobnie. Dlatego wybierz jeden z proponowanych sposobów na notowanie twoich biegowych postępów.
Rozdział 9 - Po prostu przydatne
To odpowiedzi na najczęściej zadawane nam pytania. Ile razy w tygodniu biegać? Co zrobić, gdy złapie mnie skurcz lub kolka? I wiele, wiele innych.
Rozdział 10 - Ewaluacja
Rozdział dla osób z solidnymi podstawami. Zbiór niezbędnych rad, o których należy pamiętać przed pierwszym startem w zawodach.
Część II - Dla chcących więcej
Rozdział 11 - Jak dopiąć wszystko na ostatni guzik, czyli tydzień przedstartowy
Nie spal swojego pierwszego startu. Nie zmarnuj wielu tygodni przygotowań – obierz właściwą strategię na czas przed startem, w trakcie samego biegu, jak i tuż po nim.
Rozdział 12 - Strategia startowa i regeneracja postartowa
Ocena to nierozerwalny element wszystkiego, co robimy – również biegania. Przy zachowaniu odpowiedniego harmonogramu prac na formą, wykorzystaniu mierzalnych metod pomiaru, będziesz w stanie sam dokonać jej oceny, a gdy wyniki rozminą się oczekiwaniami, wprowadzić zmiany.