Tytuł: Jak nauczyć dzieci szacunku do samych siebie
Książka Jak nauczyć dzieci szacunku do samych siebie stanowi zbiór 80 gier i zabaw grupowych wzmacniających samoocenę dzieci od lat pięciu do jedenastu, przygotowanych przez Deborah M. Plummer. Autorka ma za sobą szereg doświadczeń związanych z pracą jako terapeutka mowy i języka oraz starszy wykładowca psychologii zdrowia i doradztwa.
Przyglądając się zabawom dzieci, możemy zauważyć, jak różnorodne i intensywne interakcje powstają między nimi. Organizując z najlepszą intencją grę dla nich możemy jednak nie zauważać, że każde dziecko będzie nieco inaczej odbierać sytuację, w jakiej zostało postawione. Dla części dzieci gry będą źródłem rozrywki, energii i przyjemności, dla innych (np. nieśmiałych, przepełnionych strachem lub mających problemy ze zrozumieniem polecenia) mogą okazać się udręką czy też po prostu męczącym punktem dnia do przetrzymania. A ponieważ interakcje między rówieśnikami są jednym z ważniejszych elementów budujących samoocenę i skutkujących w dorosłym życiu, ważne jest, by dostrzegać wagę i siłę procesów, jakie zachodzą w grupie. Taka sama gra, w zależności od sposobu jej przeprowadzenia, może zarówno pogrążać dziecko w negatywnych emocjach i doświadczeniach, jak i wspierać je, wydobywając jego wartość oraz budując szacunek dzieci między sobą. Lektura ta stanowi materiał pokazujący, jak prawidłowo kierować procesami grupowymi i jak nauczyć dzieci szacunku do samych siebie.
Książka dzieli się na dwie główne części. Pierwsza stanowi niedługie wprowadzenie w poruszaną tematykę, czyli przedstawia teoretyczne i praktyczne podstawy, dotyczące budowania poczucia własnej wartości. Dowiemy się tutaj, czym jest samoocena i dlaczego poprzez gry i zabawy warto wspierać zdrowe odniesienie dzieci do samych siebie. Część druga, która stanowi trzon książki, zawiera zbiór gier i zabaw wzmacniających samoocenę. Aktywności są podzielone na kilka sekcji według schematu: rozgrzewka, siedem podstawowych elementów zdrowej samooceny i kończenie. Są one nastawione na uczenie dzieci postrzegania szerszej perspektywy świata, siebie i innych, na rozumienie zachowań innych ludzi i dostrzeganie ich wartości. Opis każdej gry zawiera spis dodatkowych umiejętności i nastawień, które są przy okazji ćwiczone przez dzieci, takich jak zaufanie, współpraca, słuchanie, udzielanie wskazówek, obserwacja czy samoświadomość.
Pozycja ta stanowi cenne narzędzie dla nauczycieli, pedagogów, wychowawców, pracowników świetlic, rodziców i terapeutów, którzy chcą wspierać dzieci w budowaniu zdrowego poczucia własnej wartości przez rozwijanie adekwatnej i stabilnej samooceny. Gry są zamieszczone wraz ze wskazówkami dla prowadzącego, które to wskazówki dotyczą stopnia trudności, wieku uczestników, możliwości wzbogacenia lub adaptacji dla dzieci niepełnosprawnych, dzięki czemu zabawy można bez trudu przystosować do najróżniejszych grup.