Intensywna terapia dorosłych w praktyce klinicznej - 4 wydanie - Książki Medyczne - Najtańsza Księgarnia Medyczna
img
img

Intensywna terapia dorosłych w praktyce klinicznej - 4 wydanie

  • Dostępność: Produkt dostępny
  • Wydawca: Wydawnictwo Makmed
  • Cena: 219,00 zł
  • Ilość:
    imgDARMOWA DOSTAWA
  • Poleć produkt
  • Tytuł: Intensywna terapia dorosłych w praktyce klinicznej - 4 wydanie

    Autor: Zbigniew Rybicki

    Wydanie: 4

    Format: 14,2 × 20 cm

    Stron: 1088

    Rok : 2022

    Oprawa: szyta zintegrowana

    ISBN: 978-83-945573-6-2

    Jest to czwarte wydanie „Intensywnej terapii dorosłych”, tym razem z dodatkiem w tytule – w praktyce klinicznej, co oddaje charakter podręcznika. Zawarte w nim wiadomości można przedstawić jako „minimalne optimum” niezbędnej wiedzy do codziennej pracy z pacjentem na OIT. Duża liczba tabel i schematów postępowania, oraz grafika w postaci zaznaczenia grubym drukiem rzeczy ważnych i na czerwono rzeczy bardzo ważnych powinny ułatwić korzystanie z podręcznika. Materiał stanowiący treść obejmuje wszystkie elementy intensywnej terapii, ze szczególnym zwróceniem uwagi na zakażenia, antybiotykoterapię, kardiologię, sepsę i urazy dotyczące poszczególnych części ciała. Ilość zawartej wiedzy w tym „minimalnym optimum” powinna wystarczyć dla dobrego przygotowania się do egzaminu specjalizacyjnego. Podstawę podręcznika stanowi trzecie jego wydanie uzupełnione wiadomościami z lat 2016‒2021 z czołowych czasopism medycznych jak Intensive Care Medicine, Critical Care Medicine, Current Opinion in Critical Care, Medycyna Praktyczna, Anestezjologia Intensywna Terapia i wielu innych.

    Prof. dr hab. Zbigniew Rybicki

    Intensywna terapia jest dziedziną medycyny rozwijającą się niezwykle dynamicznie. Jest obecnie „supermedycyną” wśród dyscyplin klinicznych, tak jak oddział
    intensywnej terapii jest „szpitalem” współczesnego szpitala. Postęp intensywnej terapii gwałtownie pomnaża liczbę informacji z niemal wszystkich obszarów medycyny.

    Powstaje pytanie w jaki sposób gromadzić i przetwarzać tę wiedzę aby była najlepiej dostępna dla szkolenia specjalistycznego i ustawicznego. Z powodu rozległości zagadnień związanych z intensywną terapią powstają liczne publikacje dotyczące osobnych działów intensywnego leczenia.

    Ale niewątpliwie istnieje potrzeba tworzenia syntetycznych podręczników (textbooks) do nauki i utrwalania wiedzy. Podręczniki takie powstają jako dzieła zespołowe albo jako projekty autorskie. Realizacja podręcznika zespołowego jest łatwiejsza i dlatego częściej spotykana.

    Czytelny przekaz może natomiast powstać w projekcie autorskim. Zawsze podziwiałem opracowania autorskie z tego zakresu. Zawarta jest w nich „dusza” autora pozwalająca na odczuwanie intensywnej terapii jako żywej dyscypliny klinicznej.

    Na najwyższym szczeblu autorskich książek dotyczących intensywnej terapii stawiam osiągnięcia polskiego anestezjologa profesora Zbigniewa Rybickiego. Jego cykl wydań podręcznika „Intensywna terapia dorosłych” jest unikalnym dziełem o ogromnej wartości.

    W 1994 r. ukazało się pierwsze wydanie pozycji „Intensywna terapia dorosłych”. Było to wydarzenie przełomowe i prorocze. Przełomowe, bo takich nowoczesnych polskich podręczników, dedykowanych intensywnej terapii dorosłych dotychczas nie było. Prorocze, bo uważny czytelnik mógł wnioskować, że intensywna terapia ma ogromny potencjał do swojego samodzielnego rozwoju.

    Jest teraz rok 2022 i przed nami nowe dzieło, kolejny krok w imponującej, wieloletniej wędrówce autora przez fascynujący świat intensywnej terapii. To czwarte wydanie książki „Intensywna terapia dorosłych” z dopiskiem „w praktyce klinicznej”. Autor skondensował tekst wydania trzeciego, skupiając się na problemach najbardziej istotnych klinicznie i praktycznie. I dokonał szerokich aktualizacji.

    Z ogromną przyjemnością czytam znakomity rozdział „Sepsa i wstrząs septyczny” obejmujący mój obszar zainteresowań. Cieszę się, że w 2022 r. czytelnik tej książki będzie już dysponował podręcznikową wiedzą na temat wytycznych postępowania w sepsie z 2021 r. Ta skrupulatna aktualizacja odnosi się zresztą do całości tej doskonałej książki.

    Prof. dr hab. Andrzej Kübler