Książka pokazuje, jak dzięki zastosowaniu prostych matematyczno-statystycznych zależności można ustalić wyraźne związki na podstawie indywidualnych danych pacjenta. Przedstawiona analiza jest przejrzysta i daje możliwość sprawdzenia zmienności tych metod. Zastosowano wyłącznie powszechne i łatwo mierzalne zmienne, świadomie rezygnując ze skomplikowanych konstrukcji przy definiowaniu zarówno punktów referencyjnych, jak i niestałych linii referencyjnych.
Po przeglądzie danych technicznych przy wykonywaniu cefalometrycznych zdjęć rtg. zostały zdefiniowane i opisane punkty referencyjne. Następnie opisano sposoby pomiaru zmiennych oraz posiadane przez nie wartości kliniczne. W końcu szczegółowo przedyskutowano oceny zmierzonych wartości i indywidualizację norm. Omówione zostało również znaczenie wzrostu dla analizy cefalometrycznej. Na zakończenie przedstawiono zasady analizy na podstawie przykładów klinicznych.
Podręcznik „Indywidualna cefalometria” pomoże Czytelnikom w zrozumieniu zasad analizy cefalometrycznej oraz jej roli w dokładnym diagnozowaniu.