Gdzie taki sam? Ćwiczenia percepcji wzrokowej dla dzieci i młodzieży z dysleksją - Książki Medyczne - Najtańsza Księgarnia Medyczna
img
img

Gdzie taki sam? Ćwiczenia percepcji wzrokowej dla dzieci i młodzieży z dysleksją

  • Dostępność: Brak
  • Wydawca: Wydawnictwo Edukacyjne

Tytuł: Gdzie taki sam? Ćwiczenia percepcji wzrokowej dla dzieci i młodzieży z dysleksją

Autor: Myśliwiec Katarzyna, Myśliwiec Agata

Stron: 54

Oprawa: twarda

Rok: 2010

ISBN: 9788361009658

Ćwiczenia zostały opracowane z myślą o dzieciach i młodzieży z dysleksją, dla osób ze skrzyżowaną lateralizacją oraz pacjentów z zaburzeniami lewopółkulowego przetwarzania informacji.
Prawidłowa percepcja wzrokowa jest kluczowa przy nauce czytania i pisania, podczas rozwiązywania zadań matematycznych i geometrycznych, przy nauce geografii oraz przedmiotów ścisłych.

Zawarty tu zestaw zadań, oparty na założeniach symultaniczno-sekwencyjnej metody czytania, stymuluje lewą półkulę, ćwiczy pamięć szczegółu i uczy postrzegania od lewej do prawej.

Polecane również dla dzieci i młodzieży z afazją.

_______________________________________

Recenzja autorstwa Magdaleny Rybki - całość na blogu Gabinet Logopedyczny Rybka

Zadania znajdujące się w teczce wspomagają pracę obu półkul mózgowych, stymulują funkcje lewej półkuli, wspomagają umiejętność przetwarzania materiału od lewej do prawej strony, a także ćwiczą utrzymywanie w pamięci danego wzoru.

Przede wszystkim – zawsze ćwiczymy zachowując kolejność przetwarzania elementów od lewej do prawej strony. Zadania polegają na odnalezieniu takiego samego elementu w linii sześciu innych obrazków. W pierwszej grupie obrazków znajdziemy najprostsze wzory, które są niejako wstępem do kolejnych, bardziej zaawansowanych etapów.
Zadaniem dziecka będzie odnajdywanie figur identycznych, figur obróconych na płaszczyźnie, a także lustrzanych odbić figur. W drugiej oraz trzeciej grupie zadania są podobne, choć poziom trudności jest większy. Pojawiają się tu także wzory niedomknięte.
W grupie czwartej, piątej i szóstej zadania przeznaczone są dla dzieci czytających, opierają się bowiem na sylabach. Podobnie jak we wcześniejszych zadaniach, dzieci będą musiały odnajdywać sylaby takie same jak na kartoniku, odczytywać sylaby, odnajdywać sylaby z pamięci (po wcześniejszym, krótkim zobaczeniu kartonika z sylabką).