Tytuł: Echokardiografia przezprzełykowa - wybrane zagadnienia cz I
Echokardiograficzne badanie przezprzełykowe (TEE) stało się powszechne, gdy zminiaturyzowaną głowicę echokardiograficzną można było zamocować na końcówce gastroskopu. Na początku lat 80-tych ubiegłego wieku używano głowic jednopłaszczyznowych, które pozwalały badać serce w płaszczyźnie poprzecznej. Wprowadzone w następnej dekadzie głowice dwupłaszczyznowe, umożliwiały obrazowanie serca w płaszczyźnie poprzecznej i podłużnej. W drugiej połowie lat 90-tych pojawiły się głowice wielopłaszczyznowe z płynną regulacją kąta płaszczyzny przekrojów od 0 do 180 stopni. Współcześnie używane głowice wielopłaszczyznowe pozwalają na obrazowanie serca i aorty piersiowej w prezentacji jednowymiarowej, dwuwymiarowej, z zastosowaniem wszystkich technik doplerowskich, łącznie z doplerem tkankowym. Na etapie badań klinicznych znajdują się głowice przezprzełykowe, którymi można wykonywać badanie w prezentacji trójwymiarowej w czasie rzeczywistym.
Badanie przezklatkowe i przezprzełykowe należy traktować jako wzajemnie się uzupełniające. Badanie przezprzełykowe należy wykonać, gdy istnieje uzasadniona potrzeba uwidocznienia struktur słabo widocznych lub niewidocznych w badaniu przeklatkowym. Ostateczną decyzję o przeprowadzeniu badania podejmuje kardiolog, który je wykonuje.
Badanie echokardiograficzne przezprzełykowe jest procedurą półinwazyjną, powinno być wykonywane przez doświadczonego echokardiografistę kardiologa, który potrafi, w krótkim czasie, znaleźć odpowiedź na pytania zawarte w skierowaniu chorego na badanie.
Akredytację Europejskiego Stowarzyszenia Echokardiograficznego i Europejskiego Stowarzyszenia Anestezjologów Kardiochirurgicznych w zakresie wykonywania badań przezprzełykowych można uzyskać po zdaniu egzaminu testowego wraz z interpretacją obrazów i po przedstawieniu dokumentacji 125 samodzielnie wykonanych badań przezprzełykowych. Akredytacja jest udzielana na okres 5 lat. Przedłużenie akredytacji wymaga udokumentowania stałej aktywności w zakresie wykonywania badań przezprzełykowych.
Spis treści:
Wstęp Prof. Andrzej Szyszka
Głowica przezprzełykowa
Rodzaje
Budowa
Sprawdzanie głowicy
Mycie, dezynfekcja, przechowywanie
Optymalizacja obrazu echokardiograficznego w czasie badania przezprzełykowego
Pacjent
Przygotowanie pacjenta do badania
Zalecenia po badaniu
Wskazania i przeciwwskazania do badania przezprzełykowego
Badanie
Wprowadzanie głowicy
Manewrowanie głowicą
Usuwanie głowicy
Wynik badania
Archiwizacja badań
Opis badania
Podstawowe projekcje badania przezprzełykowego –dr Rafał Gałąska, dr Marcin Fijałkowski , dr Andrzej Koprowski
Projekcje przezprzełykowe
Projekcje przezżołądkowe
Projekcje aortalne
Główne problemy kliniczne, w których wykonuje się badanie przezprzełykowe
Komunikacja międzyprzedsionkowa – Prof. Wojciech Kosmala
Ubytki Między przedsionkowe
Ubytek, nieprawidłowy spływ żył płucnych?
Przetrwały otwór owalny
Dysfunkcja protezy zastawkowej Dr Marcin Fijałkowski
Infekcyjne zapalenia wsierdzia – dr Andrzej Koprowski, Marcin Fijałkowski, Rafał Gałąska
Choroby aorty – Niedomykalność Aortalna
Wady zastawkowe