Tytuł: Diagnostyka obrazowa chorób reumatycznych i monitorowania leczenia biologicznego. Tom 2
Szanowni Czytelnicy,
dwa lata temu ukazała się książka podsumowująca I Krajową Konferencję Diagnostyki Obrazowej Chorób Reumatycznych i Monitorowania Leczenia Biologicznego. Kiedy na początku 2020 roku pisałem przedmowę do II tomu niniejszej książki, nie spodziewałem się, że Konferencja nie odbędzie się w planowanym terminie, czyli w kwietniu tego samego roku. Niestety, pandemia COvID-19 wymusiła ogromne zmiany nie tylko w codziennym, ale również naukowym życiu. Z oczywistych względów nie będę mógł powitać Państwa osobiście na Konferencji. Z uwagi na konieczność zachowania bezpieczeństwa, a także — co równie ważne — komfort nas wszystkich II Krajowa Konferencja Diagnostyki Obrazowej Chorób Reumatycznych i Monitorowania Leczenia Biologicznego odbędzie się online. Życie zmusiło nas do skorzystania z najnowszych technologii nie tylko w diagnostyce, leczeniu i monitorowaniu chorób reumatycznych, ale także w organizacji konferencji naukowych i w uczestnictwie w tego typu wydarzeniach. Oczywiście zmiana formuły w mojej opinii nie spowodowała spadku jakości merytorycznej. W książce, którą mam przyjemność oddać w Państwa ręce, zo- stały przedstawione aktualne zagadnienia. Autorzy poszczególnych rozdziałów, będący specjalistami w swojej dziedzinie, wielokrotnie pokusili się o wnikliwe analizy obecnych trendów, co jest szczególnie cenne z punktu widzenia lekarzy klinicystów.
Podobnie jak w przypadku I tomu książki, tak i tutaj zostały przedstawione najciekawsze wykłady, dodatkowo wzbogacone o aktualną bibliografię. Książka jest skierowana do reumatologów, radiologów, ortopedów, rehabilitantów oraz lekarzy rodzinnych. Tak jak poprzednio, był to cel, który postawili przed sobą organizatorzy Konferencji.
Serdecznie dziękuję wszystkim współautorom publikacji za przyjęcie zaproszenia zarówno do czynnego uczestnictwa w Konferencji, jak i do przygotowania rozdziałów niniejszej książki. Bez ich pracy oraz wiary w to, że uda się nam i przeprowadzić spotkanie naukowe, i wydać kolejną książkę, byłyby to zadania niemożliwe do wykonania.
Chciałbym również serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom Konferencji. Bez Waszego udziału praca tak organizatorów, jak i wykładowców byłaby pozbawiona sensu.
Na koniec swoje podziękowania kieruję do wydawnictwa via Medica — za pomoc w wydaniu tej publikacji i umiejętność szybkiego dostosowania się do nowych warunków, w jakich zostaliśmy zmuszeni pracować, oraz do dr. Pawła Żuchowskiego — za jego ogromne zaangażowanie w to wydarzenie naukowe, niestety często niewidoczną pracę, która tak bardzo ułatwiła wydanie tej książki.
Życzę Państwu miłej lektury i liczę, że w 2022 roku uda się już nam spotkać w Toruniu, a obecna książka będzie tylko świadectwem niezwykłych wyzwań, z którymi musimy się obecnie mierzyć.
SPIS TREŚCI:
1. Ultrasonografia błony maziowej w reumatoidalnym zapaleniu stawów okiem reumatologa
2. Ocena mikrokrążenia w chorobach reumatycznych u dzieci — nowe doniesienia i aktualne rekomendacje
3. Badanie kapilaroskopowe w zapaleniu skórno-mięśniowym i wielomięśniowym
4. Badanie kapilaroskopowe — nowa perspektywa w diagnostyce chorób reumatycznych
5. Zastosowanie elastografii w diagnostyce pierwotnego zespołu Sjögrena
6. Ilościowa ocena przepływów naczyniowych w badaniu USG w zapaleniu przyczepu ścięgnistego
7. Ilościowa ocena zmian strukturalnych wątroby w badaniu ultrasonograficznym u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów przewlekle leczonych metotreksatem
8. Objaw palca kiełbaskowatego w łuszczycowym zapaleniu stawów
9. Rozpoznawanie zmian zapalnych w badaniach ultrasonograficznych — na co uważać?
10. Zmiany mikrokrążenia w innych chorobach ze spektrum twardziny
11. Monitorowanie leczenia biologicznego w łuszczycowym zapaleniu stawów
12. Aktualne rekomendacje w leczeniu zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa
13. Synovitis w zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa
14. Ocena entesitis w rezonansie magnetycznym
15. Ultrasonograficzna ocena zapalenia ścięgna i kaletki maziowej Achillesa — przypadki kliniczne
16. Zalecenia postępowania w łuszczycowym zapaleniu stawów według zaktualizowanych wytycznych EULAR 2019
17. Innowacyjne leczenie syntetyczne w reumatoidalnym zapaleniu stawów — nowy wymiar remisji i hamowania progresji radiologicznej
18. Nowe możliwości leczenia łuszczycowego zapalenia stawów — radiologiczne i kliniczne kryteria odpowiedzi na leczenie iksekizumabem
Posłowie