Tytuł: Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej wyd.5
Rozwój nauk medycznych, w tym medycyny laboratoryjnej znajduje odzwierciedlenie także w obecnym, piątym wydaniu podręcznika Diagnostyka laboratoryjna z elementami biochemii klinicznej. Zostało ono wzbogacone o rozdziały/podrozdziały na temat diagnostyki mikrobiologicznej, chorób układu nerwowego i niepłodności, a pozostałe treści podręcznika – uaktualnione i uzupełnione, m.in. o opis zastosowań badań molekularnych.
Medycyna jest obecnie w większym niż dotychczas stopniu grą zespołową. Lekarze mają do dyspozycji potężne narzędzia diagnostyczne, w tym rosnącą liczbę badań laboratoryjnych. Optymalne wykorzystanie tych ostatnich w praktyce klinicznej wymaga od lekarzy odpowiedniej wiedzy i bieżącej współpracy z diagnostami laboratoryjnymi, którzy są do tego właściwie przygotowani.
Wierzymy, że nasz podręcznik dobrze wpisuje się we współczesną diagnostykę laboratoryjną i praktykę kliniczną. Dostarcza studentom kierunku lekarskiego i lekarzom wiedzy potrzebnej do właściwego doboru badań laboratoryjnych oraz rozumienia, interpretacji i wyciągania wniosków z ich wyników, a także zapoznaje ich ze współczesną metodyką tych badań. Z kolei studenci analityki medycznej i diagności laboratoryjni znajdą w nim informacje niezbędne w codziennej pracy, w tym w laboratoryjnej interpretacji wyników oraz rozmowach z lekarzami w ramach konsultacyjnych funkcji medycznych laboratoriów diagnostycznych. Staraliśmy się także dostarczyć w podręczniku wiedzy w zakresie przydatnym dla osób przygotowujących się do egzaminu specjalizacyjnego z medycznej diagnostyki laboratoryjnej.
Z Przedmowy
Prof. dr hab. med. Bogdan Solnica
Prof. dr hab. med. Aldona Dembińska-Kieć
Prof. dr hab. med. Jerzy W. Naskalski