W imieniu redaktorów naukowych i zespołu autorów pragniemy zaprezentować Państwu wydanie książki Ból w praktyce pielęgniarskiej. Zawiera ona trzy części, które obejmują całościowo wielowymiarowe pojęcie bólu. Każda z części poświęcona jest odmiennym płaszczyznom problematyki bólu. Autorzy poruszają zagadnienia filozofii bólu i cierpienia, przybliżają fizjologię i genetykę bólu, aż po medyczne i praktyczne aspekty terapii bólu i pielęgnowania pacjentów z bólem w opiece szpitalnej. Pragniemy, aby książka ta stanowiła zbiór wiedzy z zakresu problematyki bólu, który może stanowić genezę zagadnienia bólu na różnych poziomach kształcenia.
Wielopoziomowe kształcenie w pielęgniarstwie ustawia ten zawód na poziomie jednego z ważnych filarów w medycynie, a jest on oparty na specjalistycznych dziedzinach pielęgniarstwa, gdzie problematyka bólu zawsze jest tak bardzo istotna. Wiedza na temat znaczenia bólu w medycynie daje podstawę do tego, aby absolwent uczelni medycznych był kształtowany na płaszczyźnie wiedzy o bólu i wrażliwości na ludzkie cierpienie. Ból, z jakim pielęgniarka spotyka się w procesie pielęgnowania pacjentów w chorobie, jest wszechobecny, więc należy go w sposób profesjonalny monitorować i leczyć, a traktować go jako jeden z pięciu parametrów życiowych.
Autorzy przybliżają również wykorzystanie Międzynarodowej Klasyfikacji Diagnoz ICNP w opiece pielęgniarskiej nad pacjentem z bólem, która stanowi nowy model postępowania w procesie pielęgnowania chorych. Książka może stanowić także źródło wielu informacji dla studentów innych kierunków medycznych. Jako redaktorzy mamy nadzieję, że pozycja, którą Państwu oddajemy do rąk, zagości w Państwa domach i będziecie mogli wracać do niej jak do „małego centrum informacji” o bólu. Dzięki autorom rozdziałów i wydawnictwu żywimy nadzieję, że książka ta będzie mogła być z powodzeniem wykorzystywana na poziomie kształcenia akademickiego i podyplomowego.