Tytuł: Analogie Atematyczne
Autor: Anna Nallur, Anna Nepomuceno
dyrektor merytoryczny:
Prof. zw. dr hab. Jagoda Cieszyńska
Wydanie I
Kraków 2013
Analogie Atematyczne
Myślenie przez analogię pozwala odszukać odpowiadające sobie właściwości dla różnych cech, rzeczy, sytuacji, procesów itp. Umożliwia rozwiązywanie problemów poprzez przeniesienie wiedzy z jednej sytuacji na drugą.
Rozumowanie przez analogię polega na dostrzeżeniu reguły i wykorzystaniu jej do rozwiązania innych zadań w nowych sytuacjach.
Ćwiczenie myślenia przez analogię jest ważnym etapem nauki i rozwoju intelektualnego. Brak tej umiejętności utrudnia uczenie się nowych umiejętności, także językowych..
Ćwiczenia „Analogie” przeznaczone są zarówno dla dzieci z zaburzeniami rozwojowymi, jak i dla dzieci zdrowych, w celu stymulacji kształtowania funkcji poznawczych.
Zadania zawarte w kartach ćwiczeń można wykorzystywać do codziennej pracy w gabinetach logopedycznych i terapeutycznych oraz w przedszkolach i szkołach. Rozwijają one u dzieci takie umiejętności, jak:
- odkrywanie i wykorzystywanie reguł,
- werbalizowanie reguł,
- odnajdywanie relacji i różnic,
- dokonywanie analizy.
Karty ćwiczeń zostały podzielone według zastosowanych reguł oraz stopnia ich trudności. Dla każdej analogii przygotowano kilka ćwiczeń, aby dziecko mogło przyswoić daną regułę i przenieść ją na inne zadania, a w konsekwencji samodzielnie odszukiwać kolejne prawidłowości.
Nawet jeśli dziecku nie uda się rozwiązać pierwszego problemu, kolejnych kilka kart, wykorzystujących tę samą regułę pozwoli na jej opanowanie i doświadczenie pozytywnych emocji poprzez samodzielne wykonanie ćwiczenia.
Karty zostały przygotowane w taki sposób, by dziecko mogło dołożyć „ruchomy” obrazek w odpowiednie okienko. Do każdej analogii dziecko ma za zadanie wybrać jedno z pięciu przedstawionych rozwiązań, wśród których tylko jedno jest prawidłowe. Przy pierwszej analogii terapeuta pyta dziecko pokazując na puste okienko: „Co tu pasuje?” Wszystkie analogie opierają się na zasadzie: „Jeśli A, to B”, np. „jeśli czerwony miś zamienia się w żółtego misia, to czerwone auto zamieni się w żółte auto”. W powyższym przykładzie dziecko ma za zadanie uświadomić sobie regułę. Mówiące dzieci należy zachęcać do werbalizowania reguł. Osoby z zaburzeniami komunikacji językowej po wykonaniu zadania powinny usłyszeć wypowiedzianą przez dorosłego zasadę.
Zawartość zestawu
- 67 kart kartonowych kolorowych dwustronnie foliowanych
- instrukcję z odpowiedziami
- tekturowe opakowanie