Oddajemy do rąk polskiego czytelnika podręcznik, który uzupełnia ważną lukę we współczesnej nauce, opartej w coraz większym stopniu na wielodyscyplinarnym podejściu do zagadnień związanych z człowiekiem. Treści w niej zawarte pokazują znaczenie aktywności fizycznej dla zachowania zdrowia, wpisują się zatem w treść starej maksymy wypowiedzianej w XVI w. przez Wojciecha Oczko – lekarza dwóch polskich królów: „ruch może zastąpić każdy lek, ale żaden lek nie zastąpi ruchu”.
O roli aktywności fizycznej w prawidłowym funkcjonowaniu psychicznym człowieka powiedziano już bardzo wiele. Jednak niezwykłą wartością niniejszej książki jest bogactwo wykorzystanych wyników badań naukowych prowadzonych na całym świecie.
Wychodzi ona naprzeciw oczekiwaniom stawianym wiedzy opartej na dowodach naukowych. Dowodów tych czytelnicy znajdą bardzo wiele. Dotyczą one na przykład zagadnień związanych z neuronalnymi mechanizmami aktywności fizycznej, neurofizjologią wysiłku fizycznego, konstrukcją programów interwencyjnych wspierających aktywność fizyczną, jak też podstawowych treści związanych z psychologią aktywności fizycznej, emocjami, nastrojem czy depresją.
Niniejsza publikacja kierowana jest zatem do środowiska akademickiego – studentów i pracowników – zajmujących się człowiekiem w wymiarze jego aktywności fizycznej i zdrowia psychicznego. Z całą pewnością skorzystają z niej wiele osoby studiujące psychologię, wychowanie fizyczne, sport, zdrowie publiczne i ci wszyscy, dla których aktywność fizyczna jest fundamentem zachowania zdrowia.
Spis treści:
- Część I Wprowadzenie i podstawowe koncepcje 1
- Rozdział 1 Podstawy psychologii aktywności fizycznej 3
- Rozdział 2 Podstawowe pojęcia w psychologii aktywności fizycznej 15
- Rozdział 3 Neuronauka behawioralna 43
- Część II Aktywność fizyczna a zdrowie psychiczne 87
- Rozdział 4 Stres 89
- Rozdział 5 Afekt, nastrój i emocje 109
- Rozdział 6 Lęk 149
- Rozdział 7 Depresja 173
- Rozdział 8 Aktywność fizyczna i funkcje poznawcze 205
- Rozdział 9 Energia i zmęczenie 227
- Rozdział 10 Sen 239
- Rozdział 11 Ćwiczenia i ból 255
- Rozdział 12 Samoocena 271
- Część III Psychologiczne uwarunkowania zachowań związanych z aktywnością fizyczną 295
- Rozdział 13 Korelaty ćwiczeń i aktywność fizyczna 297
- Rozdział 14 Teorie zmian behawioralnych 317
- Rozdział 15 Program interwencyjny jako sposób na zmianę przyzwyczajeń związanych z aktywnością fizyczną 339
- Rozdział 16 Odczuwany wysiłek 371