Wakcynologia - II wydanie - Książki Medyczne - Najtańsza Księgarnia Medyczna
img
img

Wakcynologia - II wydanie

  • Dostępność: Brak
  • Wydawca: Alfa Medica Press

Tytuł: Wakcynologia - II wydanie

Autor: Magdzik W., Naruszewicz-Lesiuk D., Zieliński A.

ISBN: 83-88778-26-9

Wydanie, rok: II, 2007

Parametry: format 170x240 mm, 596 str., oprawa twarda

Godną uwagi rzeczą jest, że zaledwie w rok po I wydaniu Wakcynologii, pojawiła się potrzeba ponownej edycji tego podręcznika. Sądzić należy, że jest to wyrazem ciągłego szybkiego postępu wiedzy, także i w tej dziedzinie. Wystarczy spojrzeć na kalendarz zdarzeń. W 1796 roku król Stanisław August oficjalnie wydał pozwolenie na okulizację limfą chorego na łagodną postać ospy 4 panienek w Szpitalu Generalnym Warszawskim pod tytułem Dzieciątka Jezus i w tymże roku Edward Jenner odważa się na publikację o wakcynacji limfą krowią. Następnie dopiero po 89 latach, po zastosowaniu przez Ludwika Pasteura szczepionki inaktywowanej przeciw wściekliźnie w 1885 r. rozpoczyna się nowa epoka odkryć wakcynologicznych. Wystarczy wspomnieć, że w następnym etapie, od roku 1923, kiedy to jako szczepionki użyto toksoidu błoniczego, do roku 1937 wytworzono i zastosowano 7 innych szczepionek, a następnie w II połowie dwudziestego wieku co 2-3 lata, aż do naszych czasów, powstawała nowa szczepionka przynosząc nowe zwycięstwa profilaktyki.
Bez żadnej przesady można stwierdzić, że szczepienia zmieniły zdrowotne i społeczne oblicze naszej planety. Usprawniono metody wytwarzania, rozwinął się potężny przemysł produkcji szczepionek, określono wskazania i przeciwwskazania do ich stosowania, a przede wszystkim opracowano w szczegółowych badaniach opartych o zasady bioetyki zasady bezpieczeństwa stosowania szczepionek.
Te i inne aktualne problemy zostały omówione w niniejszym podręczniku. Autorami są zarówno wybitni przedstawiciele nauki o niezaprzeczalnych zasługach w zwalczaniu chorób zakaźnych, jak również lekarze zajmujący się na co dzień szczepieniami, a więc znający to odpowiedzialne zadanie z własnej praktyki. Czyni to ich wspólne dzieło wartościowym narzędziem, zarówno dla praktyki lekarskiej, jak i dla nauczania tej szybko rozwijającej się nauki zwanej wakcynologią, a także stanowi zachętę do dalszych twórczych wysiłków w poszerzaniu i udoskonalaniu wiedzy na ten temat.
prof. zw. dr hab. med. Zbigniew Rudkowski b. Kierownik Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych Dzieci AM we Wrocławiu