img
img

Biblioteka reumatologa Tom 1 Polimialgia reumatyczna i olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic

 • Dostępność: Produkt dostępny
 • Wydawca: Via Medica
 • Stara Cena: 65,00 złCena: 44,85 zł
 • Ilość:
  imgDOSTAWA OD 5.99 ZŁ
 • Poleć produkt
 • Tytuł: Biblioteka reumatologa Tom 1 Polimialgia reumatyczna i olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic
  Rok: 2017
  Format: 14.5x21.0cm
  Stron: 74
  ISBN: 9788365672803
  Wstęp
  Olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic (GCA) jest w Polsce rzadko rozpoznawane, a polimialgia reumatyczna (PMR) bywa mylnie utożsamiana z fibromialgią lub zespołami paranowotworowymi. Ostatnie lata przyniosły bardzo dynamiczny rozwój możliwości diagnostyki i leczenia obu tych chorób. Większe zainteresowanie skutkuje z kolei poprawą rozpoznawalności. Dziś zastanawiamy się jakie były losy chorych na GCA i PMR przed dziesięcioma laty, kiedy możliwości diagnostyki były skromniejsze. Nadal jednak spotykamy się z trudnościami wczesnego ustalenia rozpoznania. Wielu chorych na GCA i PMR trafia początkowo na oddziały internistyczne z powodu gorączki o nieznanej przyczynie, okulistyczne z powodu nagłej ślepoty czy neurologiczne z uwagi na charakterystyczny ból głowy.
  Ogromnym postępem w diagnostyce PMR i GCA był rozwój badań obrazowych, dzięki którym można było różnicować PMR z innymi przyczynami bólu stawów oraz zorganizować kliniki szybkiej ścieżki diagnostycznej GCA działające na podstawie badań USG tętnic. Zainteresowanie tymi chorobami wyraźnie zwiększyła się od czasu zaprezentowania obiecujących wyników nowoczesnych terapii biologicznych. Stanowią one długo oczekiwaną alternatywę do tradycyjnie stosowanych glikokortykosteroidów.
  Mamy nadzieję, że ta książka wyjaśni wątpliwości co do charakteru PMR i GCA, umożliwi poprawę diagnostyki oraz ułatwi lekarzom praktykom podejmowanie decyzji leczniczych.
  Serdeczne podziękowania dla osób, które przyczyniły się do powstania tej książki, w tym dla dr. n. med. Jacka Flicińskiego za udostępnienie zdjęć USG oraz dla dr n. med. Małgorzaty Łukjanowicz za udostępnienie fotografii chorych.
  Prof. dr hab. n. med. Marek Brzosko
  Dr n. med. Marcin Milchert